Hayvanın hukuki konumu ve Türkiye uygulaması
The legal status of the animal and implementation in Turkey
  1. Tez No: 877213
  2. Yazar: HACER GİZEM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KÖYBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Hayvanlarla ilgili düzenlemelerin temelinde hayvanın hukuki konumu yatmaktadır. Bu hukuki konum ise insanlığın düşünsel tarihi ve hayvanlara yönelik, tarihi boyunca pek değişmeyen algısının ürünüdür. Bu düşüncelerin ve algının hayvanlar bakımından sonuçları, kendini yazılı hukuk kurallarının yanında mevcut kuralları işlevsiz kılacak şekilde uygulamada da göstermektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, hayvanın mevcut hukuki konumunun gelişimi, bu konuma getirilen itirazlar ve bu çerçevede Türkiye mevzuatını değerlendiren görüşler incelenmiştir. İkinci bölümde ise yazılı hukuk kurallarının ve bu kuralların uygulamasının hayvanların hukuki konumuyla ilişkisi üzerinde durulmuş, ayrıca örnekler üzerinden başlıca sorunlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The legal status of the animal lies at the basis of regulations on animals. This legal position is the product of the intellectual history of humanity's perception of animals, which has not changed much throughout the history. The implications of these ideas and perception on animals are manifested in not only written legal rules but also in practice, in a way that renders the existing rules ineffective. The first section of the study will discuss the process that leads to the animals' current legal status, objections to this status, and the arguments on the Turkish legislation within this framework. The second section will analyse the relationship between the legal status of animals and written legal rules as well as the application of them, while giving examples to highlight the key issues.