Endüstriyel miras alanlarında ziyaret deneyimi, deneyim kalitesi ve destinasyon imajı arasındaki ilişki: Kocaeli SEKA Kağıt ve Bilim Müzesi :rneği
The relationship between visitor experience, experience quality and destination image in industrial heritage sites: The case of Kocaeli SEKA Paper and Science Museum
  1. Tez No: 877212
  2. Yazar: MESUD UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA UCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı destinasyon imajının oluşumunda ziyaretçi deneyiminin etkisini ve bu ilişkide ziyaretçi deneyim kalitesinin düzenleyicilik rolünü endüstriyel miras müzesi bağlamında tespit etmektir. Çalışma İzmit SEKA Kağıt Müzesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma 324 katılımcı üzerinde amaçlı örnekleme yöntemiyle yürütülmüştür. Elde edilen veriler Smart PLS 4 yazılım programında Kısmi En Küçük Kareler yöntemi yaklaşımlı Yapısal Eşitlik Modellemesiyle analiz edilmiştir. Birinci düzey doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarına göre ziyaret deneyimi ölçüm modelinin öğrenme, estetik, eğlence ve kaçış faktörlerinden; destinasyon imajı ölçüm modelinin turistik olanaklar, çekicilik, parasal değer ve eğlence faktörlerinden oluştuğu tespit edilmiştir. Deneyim kalitesinin etkileşim ve fiziksel çevre kalitesi faktörlerinin anlamlı çıktığı tespit edilmiştir. Yapılan hiyerarşik yapısal eşitlik analizi sonuçlarına göre ziyaret deneyiminin destinasyon imajı algısını etkilediği ve bu ilişkide deneyim kalitesinin iki faktörlü yapısının düzenleyicilik rolü gösterdiği tespit edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesi literatür ışığında yapılarak pratik ve teorik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of visitor experience on destination image formation and the mediating role of visitor experience quality in this relationship in the context of industrial heritage museums. The study was conducted at the SEKA Paper Museum in Izmit. The research was conducted on 324 participants using a purposive sampling method. The data obtained were analyzed using Partial Least Squares (PLS) method with Structural Equation Modeling (SEM) approach in Smart PLS 4 software program. According to the first-order confirmatory factor analysis results, the visitor experience measurement model consists of learning, aesthetic, entertainment, and escape factors; the destination image measurement model consists of tourism facilities, attractiveness, monetary value, and entertainment factors. It was determined that interaction and physical environment quality factors of experience quality were significant. According to the hierarchical structural equation modeling results, it was determined that visitor experience affects destination image perception and that the two-factor structure of experience quality plays a mediating role in this relationship. The findings were evaluated in the light of the literature and practical and theoretical recommendations were developed.