Bilgi teknolojileri kullanımı bazında müşteri analitiği uygulamalarının müşteri sadakati üzerine etkisi: Güven, memnuniyet ve algılanan değerin yordayıcı rolü
The effect of customer analytics applications based on information technologies usage on customer loyalty: The predictive role of trust, satisfaction and perceived value
  1. Tez No: 877222
  2. Yazar: BESTE BETONER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK CEBECİ PERKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma ile e-ticaret sağlayıcılarının büyük veri tabanlı müşteri analitiği kullanımı sonucunda hayata geçirdikleri pazarlama faaliyetlerinin müşteriler tarafında bilgi teknolojileri olarak kullanımının müşteri sadakatine etkisi ve müşteri sadakatini oluşturan güven, müşteri memnuniyeti ve algılanan değer olan üç ana öncülün yordayıcı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. E-ticaret platform veya uygulaması kullanıcısı olduğunu belirten 271 kişi ile çevrimiçi anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda yapılan analiz bulgu ve sonuçlara göre e-ticaret işletmelerinin müşteri analitiği uygulamaları çalışmalarına ne ölçüde ve nasıl yer verebileceği konusunda detaylara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the effect of data driven customer analytics-based marketing activities implemented by e-commerce providers and experienced as information technologies usage by consumers on customer loyalty and the predictive role of the three main antecedents that constitute customer loyalty, namely trust, customer satisfaction and perceived value. An online survey was conducted with 271 respondents who stated that they were e-commerce platform or application users. According to the analysis findings and results of this study, details have been reached about how and to what extent e-commerce businesses can include customer analytics applications in their work.