Elektronik ticaret kapsamında kişisel verilerin korunması
Protection of personal data within electronic commerce
- Tez No: 877254
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Kişisel verilerin korunması, kişisel verilerin ticari anlamdaki öneminin artması ile birlikte ulusal ve uluslararası boyutta daha önemli bir hale gelmiştir. Kamu otoriteleri, devletler ve devlet üstü uluslararası birlikler, bireylerin haklarının korunması amacıyla kişisel verilerin korunmasına yönelik çalışmalarını arttırmıştır. Kişisel verilerin ticari anlamdaki öneminin artması sırasında elektronik ticaret de yaygınlaşarak günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Kişisel verilerin kullanımı ile elektronik ticaret faaliyetlerinin kolaylaşması ile birlikte, kişisel veriler elektronik ticareti adeta besleyen bir konuma gelmiştir. Bu çalışma ile elektronik ticaret ve kişisel veriler arasındaki ilişki incelenerek, Türkiye'de yürürlükte olan 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun elektronik ticarette nasıl uygulama alanı bulacağı ve elektronik ticaret kullanıcısı bireylerin kişisel verilerinin korunması alanındaki hukuki düzenlemeler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Protection of personal data has become more important at national and international levels with the increasing commercial importance of personal data. Public authorities, states and supra-state international associations have increased their efforts to protect personal data in order to protect the rights of individuals. As the commercial importance of personal data increases, electronic commerce has become widespread and become a part of daily life. With the ease of electronic commerce activities through the use of personal data, personal data has become a source of power for electronic commerce. In this study, by examining the relationship between electronic commerce and personal data, we tried to examine how the Personal Data Protection Law No. 6698, which is in force in Turkey, will find application in electronic commerce and the legal regulations in the field of protection of personal data of individuals who are electronic commerce users.