From likes to discovery: Assessing the impact of tourism influencers on Algeria's destination image
Beğenilerden keşfe: Turizm influencer'larının Cezayir'in destinasyon imajı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 877274
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖNDER YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Cezayir zengin bir kültürel mirasa ve çeşitli cazibe merkezlerine sahiptir, bu da onu turizm etkileyicilerinin çalışması için ideal bir destinasyon haline getirmektedir. Destinasyon imajı ile kaynak güvenilirliği (uzmanlık, inanılırlık ve beğenilirlik) ve argüman kalitesi arasındaki ilişkiyi araştırmak için ön test/son test grup-içi bir deneysel tasarım ve ayrıca çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, turizm etkileyicilerinin destinasyon imajını önemli ölçüde etkilediği, inanılırlığın en önemli belirleyici olduğu; güvenilirlik ve argüman kalitesinin diğer boyutlarının algıların şekillenmesinde önemli bir rol oynadığı, ancak algılar üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadıkları tespit edilmiştir. Turizm etkileyicileri destinasyon imajlarını etkilemede önemli bir rol oynamaktadır ve yüksek düzeyde inanılırlıklarının olması ilgili destinasyon imajının pozitif yönde oluşmasında esastır. Ayrıca, medeni durum, yaş ve eğitim düzeyinin, influencer videosunu izlemeden önce ve izledikten sonra destinasyon imajındaki farkı önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Algeria has a rich cultural heritage and a variety of attractions, which makes it an ideal destination for tourism influencers to study. An experimental design with a pretest/posttest within-subjects design and multiple linear regressions is used to investigate the relationship between destination image and source credibility (expertise, trustworthiness, and likability) and argument quality. It is clear from the results of this study that tourism influencers influence destination image in a significant way, with trustworthiness being the single most important determinant; other dimensions of credibility and argument quality play a crucial role in shaping perceptions, but do not have a significant impact on perceptions. Tourism influencers play an important role in influencing destination images and maintaining a high level of trustworthiness is fundamental in achieving a positive destination image. In addition, marital status, age, and education level are found to significantly affect the difference in destination image before and after watching the influencer video.