Gross human rights violations documented in Syria since 2011: The negative repercussions of the Security Council veto on the international efforts for documentation and methods to confront it
Suriye'de 2011'den bu yana belgelenen büyük insan hakları ihlalleri: Güvenlik Konseyi'nin veto kararlarının uluslararası belgelendirme çabalarına ve yönlendirme yöntemlerinin olumsuz etkilerine karşı mücadele yöntemleri
- Tez No: 877275
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR MUTLU ULUS KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez 2011 yılından itibaren Suriye'de yaşanan insan hakları ihlallerini önlemek için küresel çabaların etkisizliğine katkıda bulunan birbiriyle bağlantılı değişkenleri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, mevcut küresel sistemin, çatışma ve savaşın etkilediği bölgelerdeki insan haklarının güvenceye alınması için Birleşmiş Milletler kurumları tarafından yeterli koruma sağlayamadığı ve yaygın insan haklarının ihlalini önlemede etkili olmadığı öne sürülmüştür. Bu bağlamda çalışmada Suriye'deki insan hakları ihlallerinin izlenmesi ve kaydedilmesinde yetersizlikler ve sorunlar incelerken, çeşitli yöntemlerden elde edilen bilgilerin etkili kullanılmasına engel olan değişkenler irdelenmiştir. Tezde öncelikle insan hakları kavramının tarihsel evrimi ve gelişimi aktarılmıştır. Ardından, Suriye'deki insan hakları ihlallerini önleme amaçlı küresel çabalar hakkında kapsamlı bir rapor sunulmuştur. Tezin son bölümünde, uluslararası toplumun gelecekte karşılaşabileceği çatışma-savaş ortamlarında insan hakları ihlallerinin eylemlerini önlemeye yönelik daha etkili olabilecek yeni bir yapılanma biçimi ve kurallar dizisi önerilmektedir. Son olarak, hem mevcut durumda hem de olası bir yeni yapılanmada insan hakları ihlallerine yönelik kayıtların, belgeleme yöntemlerinin ve araçların kritik önemi vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research seeks to investigate the interrelated elements that contribute to the failure of international endeavors to avoid atrocities in Syria. The text analyzed the various human rights breaches that have occurred and been recorded in Syria since 2011. It also explored the global initiatives aimed at stopping these human rights abuses by means of documentation. The paper initially provides a comprehensive explanation of the notion of human rights and its historical progression. The paper aimed to comprehensively examine the key mechanisms utilized for monitoring and documenting human rights violations in Syria, specifically focusing on the OPCW, IICI, and IIIM. The study conducted a detailed analysis of the factors contributing to the United Nations Security Council's (UNSC) inability to utilize the documented information provided by various mechanisms, despite multiple recommendations from the Human Rights Council and other United Nations bodies to resolve the Syrian war. Furthermore, the study proposed strategies to address the international community's inability to prevent comparable large-scale atrocities in the future, while also highlighting the crucial significance of recording.