The impact of national legislation on bilateral trade dynamics: A case study of Türkiye and Algeria
Ulusal mevzuatın ikili ticaret dinamiklerine etkisi: Türkiye ve Cezayir örneği
- Tez No: 877277
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEDAT AYBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, ulusal mevzuatın Türkiye ve Cezayir arasındaki ikili ticaret dinamiklerine etkisini incelemektedir. Kapsamlı bir karma yöntem yaklaşımı kullanılarak, her iki ülkenin yasal çerçevelerini şekillendiren tarihsel, jeopolitik ve ekonomik bağlamlar ele alınmıştır. Analiz, 2017-2021 dönemini kapsamakta olup, ticaret politikaları, yatırım yasaları ve ekonomik çeşitlendirme çabalarının ticaret hacimleri, sektörel büyüme ve ekonomik işbirliği üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde değerlendirmektedir. Bulgular, ticaret verimliliğini artırmada ve sürdürülebilir ekonomik ilişkileri teşvik etmede, düzenlenmiş gümrük düzenlemeleri, ikili ticaret anlaşmaları ve ekonomik politikaların kritik rolünü vurgulamaktadır. Ana öneriler arasında politika uyumu, ekonomik çeşitlendirme, altyapı geliştirme ve ikili anlaşmaların güçlendirilmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of national legislation on the bilateral trade dynamics between Türkiye and Algeria. Utilizing a comprehensive mixed-methods approach, this study delves into the historical, geopolitical, and economic contexts that shape the legislative frameworks of both nations. The analysis spans from 2017 to 2021, providing a detailed evaluation of how trade policies, investment laws, and economic diversification efforts influence trade volumes, sectoral growth, and economic cooperation. The findings highlight the critical role of streamlined customs regulations, bilateral trade agreements, and economic policies in enhancing trade efficiency and fostering sustainable economic relationships. Key recommendations include policy harmonization, economic diversification, infrastructure development, and strengthening bilateral agreements to promote mutual economic growth and resilience.