Üç farklı ortodontik molar tüpün makaslama bağlanma dayanım kuvvetlerinin, diş yüzeyi ve ataçman zemininin taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmesi
Evalution of residual adhesive remaining on enamel surface with scanning electron microscobe and comparison of shear bond strenght of three different orthodontic molar tubes
  1. Tez No: 877290
  2. Yazar: NİSA ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, metal, kompozit ve seramik molar tüplerin kesme bağlanma dayanım kuvvetlerini karşılaştırmak, kopma sonrası mine yüzeyinde kalan artık adeziv miktarını saptamak ve ortodontik tüplerin kırılmasının ardından molar dişlerin mine yüzeylerini incelemektir. Altmış altı adet üst molar diş rastgele 3 gruba ayrılarak dişlere metal, kompozit ve seramik tüpler yapıştırılmış ve ardından bağlanma dayanımı testi (SBS) uygulanmıştır. Kırma işleminin ardından adeziv kalıntı indeksi (ARI) skorları kaydedilmiş ve mine yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) aracılığıyla incelenmiştir. İstatistiksel analiz için ShapiroWilk's, Kolmogorov Smirnov's, Kruskal Wallis H testi ve Post-Hoc testler kullanılmıştır. Metal ve seramik molar tüp gruplarının ortalama SBS değerleri, kompozit tüp grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulunmakla birlikte en yüksek SBS değerleri seramik molar tüp grubunda (11,09±2,51MPa) kaydedilmiştir. Seramik molar tüp grubunda başarısızlık tipik olarak yapıştırıcı-mine arayüzeyinde meydana gelirken, kompozit molar tüp grubunda çoğunlukla yapıştırıcı-tüp tabanı arayüzeyindedir. ARI 1 ve ARI 2 skorları metal molar tüp grubunda yaygın olarak gözlenmiştir. Test edilen tüm molar tüpler klinik olarak kabul edilebilir SBS değerlerine sahip olmakla birlikte; kompozit molar tüplerin SBS değerleri, seramik ve metal molar tüplerinin değerlerinden önemli ölçüde daha düşük bulunmuştur. Debonding işlemi dikkatli bir şekilde yapıldığı taktirde, seramik molar tüpler, tam estetik ortodontik tedavi ayaşında olan hastalar için mine sağlığı açısından güvenli bir ürün olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim for this research was to evaluate and compare the impact, bond strength, and residual adhesive on the enamel surface after debonding of different orthodontic molar tubes. The tested materials were metal, composite, and newly introduced ceramic orthodontic molar tubes. In all, 66 first molar teeth were randomly divided into three groups. Metal, glass-fiber composite and ceramic orthodontic molar tubes were bonded and shear bond strength (SBS) tests were performed. The adhesive remnant index (ARI) scores after debonding were recorded and the enamel surfaces were investigated using scanning electron microscopy (SEM) after the adhesives were cleaned. The mean SBS values of the metal and ceramic tube groups were significantly higher than that of the glass-fiber composite tube group. The highest SBS values were recorded for the ceramic tube group (11.09±2.51MPa). Failure typically occurred at the adhesive–enamel interface in the ceramic group, whereas the majority of the samples in the glass-fiber composite group showed failure at the adhesive–tube base interface according to ARI and SEM investigations. ARI 1 and ARI 2 scores were commonly observed for the metal tube group. All the molar tubes tested had generated clinically acceptable SBS values; however, the values for glass-fiber composite molar tubes were significantly lower than those for the ceramic and metal molar tubes. If the debonding procedure is performed carefully, the ceramic molar tubes may be an enamel-safe product for patients seeking fully esthetic orthodontic treatment.