Investigation of the development of L2 productive skills on an adaptive e-learning platform based on learning styles and 21st century skills
Öğrenme tarzları ve 21. yüzyıl becerilerine göre uyarlanabilir e-öğrenme platformunda yabancı dil üretken becerilerin gelişiminin incelenmesi
  1. Tez No: 877291
  2. Yazar: EDA ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez, İngilizce dil öğreniminde üretken becerilere ve İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin öğrenme stillerine dayalı 21. Yüzyıl becerilerine odaklanan içerik sağlanmasına yönelik araştırma yapmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın temel amacı, öğrenme stillerine dayalı uygulamaların öğrencilerin üretken becerileriyle istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye sahip olup olmadığını değerlendirmektir. Ayrıca bu çalışma, bu üretken becerilerle uyumlu uygulamalar uygulandığında 21. yüzyıl becerileri 4Cs (eleştirel düşünme, iletişim, iş birliği ve yaratıcılık) potansiyel iyileşmeyi araştırmıştır. Nicel bulgular, öğrenme stilleri ile üretken becerilerin akademik başarısı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığını ortaya çıkarmıştır. Bununla birlikte, öğrenme stillerine dayalı uygulamaların 4C'yi geliştirmede faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca çalışma, e-öğrenmenin yazma ve konuşma becerilerindeki başarıyı ve öz yeterliliği önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Öte yandan nitel bulgular, yüksek puan alan öğrencilerin öğrenme sürecine karşı olumlu tutuma sahip olduklarını ortaya çıkardı. Ayrıca öğrenciler, bu becerilerin uygulamalara entegrasyonu konusunda bilgilendirilmemelerine rağmen 4C becerilerini olumlu bir ifade olarak belirtmişlerdir. Bu bilgiler, etkili e-öğrenme stratejilerinin daha geniş bir şekilde anlaşılmasına ve bunların İngilizcenin yabancı dil olarak öğrenilmesi eğitimi bağlamında temel 4Cs geliştirilmesindeki rollerine katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to conduct research into the provision of content focusing on productive skills in English language learning and 4Cs based on EFL learners' perceived learning styles. The primary objective of the study was to assess whether the learning-styles-based practices had a statistically significant relationship with learners' productive skills. Additionally, the study investigated the potential improvement in 21st-century skills 4Cs (critical thinking, communication, collaboration, and creativity) when practices aligned with these productive skills were applied. The quantitative findings revealed no statistically significant relation between perceived learning styles and the academic achievement of productive skills. Nevertheless, learning styles-based practices proved beneficial in enhancing the 4Cs. In addition, the study demonstrated that e-learning significantly affected the achievement of writing and speaking skills and self-efficacy. On the other hand, the qualitative findings revealed that learners who had higher scores held positive attitude towards the learning process. Moreover, the learners stated the 4Cs skills as a positive statement even though they were not informed about these skills' integration to the practices. These insights contribute to the broader understanding of effective e-learning strategies and their role in fostering essential 4Cs in the EFL education context.