Çeşitli patojen bakterilere karşı antimikrobiyal aktiviteli yeni bileşiklerin araştırılması
Investigation of new compounds with antimicrobial activity against various pathogenic bacteria
- Tez No: 877292
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN DÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Günümüzde, antibiyotiklere ve diğer antibakteriyel ajanlara karşı direnç geliştiren patojen bakteriler, enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde önemli zorluklara yol açmaktadır. Bu sorun özellikle hastanelerde yaygın olan Gram-pozitif enfeksiyonlar arasında görülmekte ve birçok ilaca karşı dirençli hale gelmiştir. Özellikle, immun sistemi baskılanmış durumlarda, Metisiline Dirençli Koagülaz Negatif Stafilokoklar (MRKNS) ve Metisiline Dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) gibi enfeksiyonların artışı dikkat çekicidir. Antibakteriyel ilaçların kontrolsüz kullanımı, bu direnç problemini daha da kötüleştirmektedir. Bu durum, yeni ve daha etkili antimikrobiyal ajanlara olan ihtiyacı artırmaktadır. Medisinal kimya alanında, benzazoller biyolojik aktiviteleri nedeniyle büyük ilgi gören önemli bir halka yapısına sahiptir. Bu moleküller, bir benzen halkası ile bir azol grubunun (tipik olarak beş üyeli bir halka) kombinasyonundan oluşur ve antidepresan, antiviral ve antibakteriyel gibi çeşitli terapötik etkilere sahiptirler. Özellikle, benzazollerin antimikrobiyal etkileri, bu organik sınıfın dikkate değer biyolojik aktivitelerinden biridir. Araştırma grubumuzun önceki çalışmaları, bu bileşiklerin yeni antimikrobiyal ilaçların geliştirilmesinde potansiyel taşıdığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, benzazol yapılarının antimikrobiyal aktivitelerinin laboratuvar ortamında incelenmesine odaklanmıştır. Toplam 28 benzazol türevinin antimikrobiyal etkinliği, mikrodilüsyon yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu bileşiklerin Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa ve Acinetobacter baumannii'ye karşı minimum inhibisyon konsantrasyonları (MİK) ile test edilmiştir. Sonuçlar, BSH 111 numaralı bileşiğin A. baumannii'ye karşı 3.90 MİK değeri ile çalışmada incelenen en etkili bileşik olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, benzazol türevlerinin, özellikle A. baumannii gibi zorlu patojenlere karşı etkili yeni antimikrobiyal ajanlar olarak potansiyel taşıdığını vurgulamaktadır. Bu sonuçlar, benzazollerin antimikrobiyal ilaç geliştirme çalışmalarında önemli bir yere sahip olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In contemporary medicine, pathogenic bacteria that develop resistance to antibiotics and other antibacterial agents pose significant challenges in the treatment of infectious diseases. This issue is notably prevalent in hospital settings among Gram-positive infections, which have become resistant to multiple drugs. The rise of infections, especially those such as Methicillin-Resistant Coagulase Negative Staphylococci (MRCNS) and Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus (MRSA), is particularly concerning in cases with suppressed immune systems. The uncontrolled use of antibacterial drugs exacerbates this resistance problem, thereby increasing the demand for new and more effective antimicrobial agents. In the field of medicinal chemistry, benzazoles are a ring structure of significant interest due to their biological activities. These molecules consist of a combination of a benzene ring and an azole group (typically a five-membered ring) and possess various therapeutic effects, including antidepressant, antiviral, and antibacterial properties. The antimicrobial effects of benzazoles represent one of the notable biological activities of this organic class. Previous studies by our research group have demonstrated the potential of these compounds in the development of new antimicrobial drugs. This study focuses on the laboratory investigation of the antimicrobial activities of benzazole structures. The antimicrobial efficacy of 28 benzazole derivatives was assessed using the microdilution method. These compounds were tested against Staphylococcus aureus, Enterococcus faecalis, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa and Acinetobacter baumannii for their minimum inhibitory concentrations (MIC). Results indicated that compound BSH 111 was the most effective, showing an MIC value of 3.90 against A. baumannii. These findings highlight the potential of benzazole derivatives as effective new antimicrobial agents, particularly against challenging pathogens like A. baumannii. The results suggest that benzazoles could hold a significant place in antimicrobial drug development research.