Consumer behavior under the leadership of digital marketing
Dijital pazarlama önderliğinde tüketici davranışları
- Tez No: 877294
- Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tüketicilerin dijital pazarlama kanallarını kullanmasının artmasıyla birlikte, dijital pazarlama yapan işletmeler, spesifik önem barındıran bir araç haline gelmiştir. Dijital pazarlama; dijital kanalları baz alarak çalışan ve oldukça verimli olan pazarlama yöntemidir. Bu kanallar internet, sosyal medya ve dijital platformlardır. Burada dijital pazarlamanın en temel olan prensipleri geçerliliğini korumakta ve bunlarla birlikte pazarlamada yeni anlayışlar, yeni müşteri deneyimleri ve yeni üretici davranışları ortaya çıkmaktadır. Dijital pazarlamanın en önemli faktörü olan tüketiciler, zaman, uygun fiyat arayışı ve aradıkları ürüne ulaşma hususundaki kolaylık sebebiyle dijital ortamda tüketime direkt yönelmiştir Bu çalışmada, tüketicilerin dijital pazarlamaya olan tüketim üzerine tutum ve davranışlarını incelemeyi, üreticinin buna davranışını, genel kapsamda dijital pazarlamayı tümüyle ele almayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada, hızla gelişen ve gelişmekte olan bu kanal anlatılmakta ve dijital pazarlamanın araçları, dijital pazarlamanın avantajları, sosyal medyanın pazarlama özellikleri, dijital platformlarda tüketici ilişkileri ve dijital pazarlamanın satın alım sürecine etkisi, üretici tepkisi kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of digital marketing channels by consumers, digital marketing businesses have become a tool of particular importance. Digital marketing; It is a marketing method that works based on digital channels and is very efficient. These channels are the internet, social media and digital platforms. Here, the most basic principles of digital marketing remain valid, and with these, new understandings in marketing, new customer experiences and new producer behaviors emerge. Consumers, the most important factor of digital marketing, have turned directly to consumption in the digital environment due to time, search for affordable prices and the ease of accessing the product they are looking for. This study aims to examine consumers' attitudes and behaviors towards digital marketing, the manufacturer's behavior towards it, and digital marketing in general. In this study, this rapidly developing and developing channel is explained and the tools of digital marketing, the advantages of digital marketing, the marketing features of social media, consumer relations on digital platforms, the effect of digital marketing on the purchasing process, and the manufacturer's reaction are comprehensively discussed.