Applications of virtual reality technology-based interventions for individuals with autism spectrum disorder: A systematic literature review
Otizmli bireylere uygulanan sanal gerçeklik teknolojisi temelli uygulamalar: Sistematik literatür taraması
- Tez No: 877293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, otizmli bireylere uygulanan sanal gerçeklik teknolojisi temelli uygulamaların incelenmesini hedeflemektedir. Sanal gerçeklik bireylere gerçek dünyadan subjektif bir dünyaya fiziksel olarak geçiş yapmış izlenimi veren ve sanal ortamların simule edilmesine imkan veren etkileşimli ortamlardır. Birçok yenilik gibi sanal gerçeklik teknolojisi de kendine eğitim teknolojisi alanında yer bulmuştur. Otizmli bireyler ile de uygulamaları yapılan sanal gerçeklik teknolojisi temelli uygulamalar bu çalışma kapsamında sistematik literatür taraması yöntemi ile incelenmiştir. Beş farklı veri kaynağından tespit edilen 503 makale çalışmanın kriterlerine göre değerlendirilmiş ve seçilen 62 makale bu araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın hedefi doğrultusunda araştırma kümesini oluşturan tüm makaleler ülke, katılımcı yaş bilgisi, sanal gerçeklik teknolojisi araç türü, çalışma yılı, çalışma methodu, çalışma konusu, örneklem büyüklüğü ve katılımcıların sahip oldukları otizm türü açısından analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda çalışmaların pek çoğunun iletişim becerileri, sosyal beceriler ve günlük yaşam becerileri üzerine olduğu ve gaze, sensörü-motor skills gibi otizmlilerin zorluk yaşadığı becerilere yönelik çalışmaların diğerlerine kıyasla daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the applications of virtual reality technology used with individuals with autism. Virtual reality provides interactive environments that simulate virtual worlds, giving individuals the impression of physically transitioning from the real world to a subjective one. Like many innovations, virtual reality technology has also found its place in the field of educational technology. Applications of virtual reality technology conducted with individuals with autism are examined in this study using a systematic literature review method. Five different data sources identified 503 articles, which were evaluated according to the study's criteria, and 62 selected articles were included in this research. In line with the objectives of the study, all articles comprising the research cluster were analyzed in terms of country, participant age information, type of virtual reality technology tool, year of the study, study method, subject of the study, sample size, and type of autism the participants have. The research results indicated that most of the studies focused on communication skills, social skills, and daily living skills, while studies aimed at skills such as gaze and sensorimotor skills, which individuals with autism find challenging, were comparatively fewer.