İş gücü pazarına katılımı etkileyen cinsiyet temelli faktörlerin incelenmesi: Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı kadınlar örneği
Analyzing gender-based factors affecting labor market participation: The case of Syrian refugee women in Turkey
- Tez No: 934374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA MEMİŞOĞLU ZAİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacı kadınların iş gücü piyasasına katılımını toplumsal cinsiyet perspektifinden incelemektedir. 2011 yılında Arap Bahar'ının Suriye'ye sıçraması, ülkeyi hızla derin bir iç savaşa sürükleyerek milyonlarca Suriyelinin zorunlu göç etmesine yol açmıştır. Türkiye, bu süreçte en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülkelerden biri hâline gelmiş ve savaşın uzamasıyla birlikte Suriyeli sığınmacılar geçici koruma statüsünde uzun vadeli bir yaşam kurma arayışına girmiştir. Bu bağlamda, Suriyeli kadınların iş gücü piyasasına katılımı, toplumsal cinsiyet normları ve yapısal faktörler tarafından şekillenen bir süreçtir. Bu çalışmada, Suriyeli sığınmacı kadınların istihdama erişim sürecinde karşılaştıkları zorluklar nitel araştırma yöntemiyle ele alınmıştır. İstanbul'da yaşayan, 10'u çalışan ve 10'u çalışmayan toplam 20 Suriyeli kadınla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bulgular, toplumsal cinsiyet normları, eğitim düzeyi, yasal statü kısıtlamaları, dil engeli ve mesleki yeterlilik belgelerinin tanınmamasının, kadınların iş gücü piyasasına katılımını doğrudan etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, daha önce çalışma deneyimi olmayan bazı kadınların Türkiye'de istihdama katılarak ekonomik bağımsızlık kazandığı gözlemlenirken, eğitimli ve deneyimli kadınların statü kaybı, diplomaların denkliği sorunu ve dil yetersizliği nedeniyle daha fazla engelle karşılaştığı tespit edilmiştir. Bu tez, Suriyeli sığınmacı kadınların iş gücü piyasasına entegrasyonunda karşılaştıkları çok boyutlu zorlukları ve fırsatları analiz ederek, zorunlu göç ve toplumsal cinsiyet konularına akademik bir katkı sunmayı ve kapsayıcı istihdam politikalarının geliştirilmesine yönelik öneriler getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the labor market participation of Syrian refugee women in Turkey through a gender perspective. The spillover of the Arab Spring into Syria in 2011 rapidly escalated into a deep civil war, forcing millions of Syrians to flee their homes. Turkey emerged as one of the leading host countries for refugees, accommodating a significant portion of this mass displacement. As the conflict persisted, Syrian refugees under temporary protection sought to establish long-term livelihoods, with labor market participation becoming a crucial aspect of their integration. However, for Syrian women, this process has been shaped by both structural constraints and gender norms. Employing a qualitative research approach, this study conducted semi-structured in-depth interviews with 20 Syrian refugee women (10 employed and 10 unemployed) living in Istanbul. The collected data were analyzed using thematic analysis to identify key barriers and opportunities in their employment experiences. Findings indicate that gender roles, educational background, legal status restrictions, language barriers, and the non-recognition of professional qualifications are key factors influencing labor market access. While some women with no prior work experience in Syria have entered employment in Turkey, gaining economic independence, educated and skilled women face greater challenges due to status loss, diploma equivalency issues, and language deficiencies. By shedding light on the multidimensional challenges and opportunities shaping the employment experiences of Syrian refugee women, this study aims to contribute to the academic discourse on forced migration and gender while offering insights for the development of inclusive labor policies that support their economic integration.