60 yaş üstü bireylere verilen eğitim ve danışmanlık hizmetinin aktif yaşlanma düzeylerine etkisi: Konya'da bir ASM örneği
The impact of education and counseling services provided to individuals over 60 on their active aging levels: An example from a family health center in Konya
  1. Tez No: 877303
  2. Yazar: GÜLŞAH EKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL MACİT HİSAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 60 yaş ve üstü bireylerin aktif yaşlanma düzeylerinin belirlenmesidir. Çalışmanın evrenini Konya ili Selçuklu ilçesine bağlı bir aile sağlığı merkezine kayıtlı 60 yaş ve üstü bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın başladığı 2021 yılı mayıs ayı verilerine göre 60 yaş ve üstü toplam nüfus sayısı 355 kişiden oluşurken örneklemi ise 90 kişiden oluşmuştur. Deneysel bir araştırma olan çalışmada deney grubuna uygulanan eğitimin içeriğinde bağımsız, sağlıklı ve güvenli yaşam, topluma katılım, aktif yaşlanma kapasitesi, çalışma durumu, fiziksel hareket, sağlıklı beslenme ve aktivitelere katılma konuları yer almıştır. Çalışmada araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu, Rantanen ve arkadaşları (2018) tarafından hazırlanan Aktif Yaşlanma Ölçeği (AYÖ) ve Diener (1985) tarafından hazırlanan Yaşam Memnuniyeti Ölçeği (YMÖ) kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının sayıları eşit olurken hem ön test hem de son teste aynı katılımcılar yanıt vermişlerdir. Demografik verilerin gruplara göre karşılaştırılmasında tüm gruplar arasında anlamlı fark bulunmazken grupların homojen bir şekilde dağıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the active aging levels of individuals aged 60 and over who apply to Family Health Centers. The population of the study consisted of individuals aged 60 and over registered at a family health center in the Selçuklu district of Konya. According to the data from May 2021, when the research began, the total population aged 60 and over was 355 people, while the sample consisted of 90 people. In this experimental study, the training content applied to the experimental group included topics such as independent, healthy, and safe living, community participation, active aging capacity, employment status, physical activity, healthy nutrition, and participation in activities. In the study, a sociodemographic data form prepared by the researchers, the Active Aging Scale developed by Rantanen and others (2018), and the Satisfaction with Life Scale developed by Diener (1985) were used. The numbers of participants in the experimental and control groups were equal, and the same participants responded to both the pre-test and post-test. When comparing demographic data across groups, no significant differences were found among all groups, indicating that the groups were homogeneously distributed. Comparing the pre-test and post-test results of the experimental and control groups, no significant difference was found in the level of life satisfaction and the goal level sub-dimension of the AAS in the pre-test results (p>0.05).