Exploring EFL teachers' engagement in research in Turkey
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin araştırmaya katılımlarının araştırılması
  1. Tez No: 877324
  2. Yazar: SEZGİN BALLIDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Öğretmen araştırması, öğretmenlerin mesleki gelişiminde ve eğitimin kalitesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu öneme rağmen, hem İngilizce öğretmenlerinin araştırma uygulamalarını inceleyen araştırmaların hem de bunu test etmek için psikometrik açıdan sağlam araçların eksikliği bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye'deki yabancı dil öğretmenlerinin araştırmacı olarak dönüşümü yeterince araştırılmamış bir alan olmayı sürdürmektedir. Bu boşlukları gidermek için bu çalışmanın amacı üç yönlüdür: Öğretmenlerin araştırmaya katılımlarını ölçecek bir araç olarak Öğretmen Araştırma Katılım Ölçeği'ni (ÖAKÖ) geliştirmek ve doğrulamak ve Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin katılım düzeylerini ölçmek, araştırma katılımlarını etkileyen faktörleri incelemek ve araştırmacı olarak dönüşüm süreçlerini araştırmak. Bu amaçla, bu çalışma sıralı karma yöntem tasarımını benimsemiştir. Doğrulama sürecinin ardından, çalışmanın niceliksel verileri ÖAKÖ aracılığıyla 293 katılımcıdan toplanmıştır. Ayrıca, çalışmanın nitel verilerini oluşturan on bir öğretmenle çevrimiçi olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, öğretmenlerin araştırmaya katılımında dikkate değer bir eksiklik olduğunu ortaya çıkarmıştır. Deneyimin, araştırma yöntemleri dersi almanın veya mezun olunan bölümün araştırmaya katılım üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmazken, çalışma ortamı, akademisyen olma isteği ve lisansüstü eğitim almanın araştırmaya katılım düzeylerinde anlamlı bir rol oynadığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, görüşmelerden elde edilen veriler, araştırma katılımını kolaylaştıran ve zayıflatan faktörlere dair değerli bilgiler sunmanın yanı sıra bunların dönüşüm süreçleri için ampirik veriler de sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Teacher research plays a pivotal role in professional development of teachers and the quality of education. Despite this significance, there is both a dearth of research investigating research practices of EFL teachers and psychometrically sound tools to test it. Furthermore, the transformation of the EFL teachers in Turkey as researchers remains as an underexplored area. To address these gaps, the aim of this study is three-fold: to develop and validate Teacher Research Engagement Scale (TRES) as an instrument to measure research engagement of teachers and measure the engagement levels of the EFL teachers in Turkey, to explore the factors influencing their research engagement, and to investigate their transformation process as researchers. To this end, this study adopts a sequential mixed-method design. Following the validation process, the quantitative data were collected by means of TRES from 293 participants. Furthermore, semi-structured interviews were held online with eleven teachers, which constituted the qualitative data of the study. The findings revealed a notable paucity in the engagement of teachers in research. While working experience, taking a research methods course at BA level or the department from which they graduated were found to have no significant impact on their research engagement, working context, desire to be an academic and pursuing graduate education were observed to play a significant role in the research engagement levels of the participants. Furthermore, data from the interviews offered valuable insights into the facilitative and debilitative factors for research engagement as well as providing empirical data for their transformation process.