Türkiye'de imalat sanayinin sektörel bazda incelenmesi -girdi çıktı yaklaşımıyla-
Analysis of Turkish manifacturing industry by sectors _with imput-output approach_
  1. Tez No: 87734
  2. Yazar: MESUT ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇİVİ, PROF. DR. HALİL KAYIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
çıktı analizi, ekonomik yahpının incelenmesini sağlayan en güvenilir araçlardan biridir. Girdi- çıktı tabloları sayesinde, ülke ekonomisi çok yönlü olarak incelenebilmektedir. Ülke ekonomisinin gelecekte nasıl bir şekil alacağı, sektörler arasındaki daralmanın veya genişlemenin gerçekleşebileceği tablolar aracılığı ile belirlenebilmektedir. Ayrıca girdi- çıktı analizi ekonomide karşılaşılabilecek bir krizin ve krize karşı alınabilecek önlemlerin belirlenebimesi açısından da önemli bir yer tutar. Girdi -çıktı tabloları, her yıl hazırlanması çok pahalı ve zaman aldığından tablolar RAS yöntemiyle istenilen yıla güncelleştirilmektedir. Çalışmada girdi- çıktı analizinin ön tanıtımından sonra, 1990 yılı girdi- çıktı tablosu 1995 yılı için güncelleştirilmiştir. Ayrıca 2000 yılı girdi- çıktı akım tablosuda tahmin edilmiştir. Kalkınma stratejilerinde istenilen hedeflere ulaşılırken, sektörel öncelikteki kararlar, hangi bilgilere, kriterlere göre verilmelidir? Bu gibi sorulara verilen cevaplar karşımıza yatırım öncelikli (kilit) sektörler kavramını çıkarmaktadır. 1995 yılı için çalışmanın beşinci bölümünde Türkiye ekonomisi için yatırım öncelikli sektörler belirlenmiştir. Ayrıca 2000 yılı yatırım öncelikli sektörleri de tahmin edilmiştir. Nihai talebin, ihracatın, ithal ikamesinin ve teknolojik gelişmelerin, sektörlerdeki üretim artışlarını etkileme oranlan altmcı bölümün konusunu oluşturmaktadır. Çalışmanın son bölümünde ise Türkiye için uygulanan girdi- çıktı analizi Ege bölgesi için uygulanmıştır. Bölgedeki yatırım öncelikli sektörler152 belirlenerek, bölge ekonomisinin analizi yapılmıştır. Bölge ekonomisi ile Türkiye ekonomisinin bir karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Input-output analysis, are the one of the most trustable instruments for searching the structure of economy. By using input- output tables, the national economy can be searched in many ways. How the national economy can be figured in the future, and the relations between the industries can be seen by looking at the input- output tables. Also the crises which the national ecenomy can be faced and the ways of solitions can be seen by input- output tables. First of all in the first chapter starting from the historical background we have defined the peculiarities of input-output analysis. To Prepare the input- output tables for every year is very difficult and it takes too much time. For these reasons tables are not preparing for every year. Some methods and techniques are using to quess the input-output tables for the target year. The most popular method is RAS. In this study we have been used the RAS method to quess the table of 1995 and the table of 2000. After these operations the chances in the economic structure of the Turkish economy from 1990 to 1995 has been evaluated..In the devolopment strategies, to reach the purpose and the goal, what kind of information and criterion are chosen for the sectorial decisions. These answers are given for the questions bring us to the consept of leading sectors. For the year of 1995, in the fifth parth of the study, the leading sectors are found for the Turkish economy. Also the leading sectors are quested for the year of2000. How the final demand, export, import and tecnologial changes effected the incrase of the production. These effects for the increasion are the subject of the sixth parth of study.154 In the final parth of the study, the input- output analysis which is applied for the Turkish economy is applied for the region of Ege. The leading sectors in this region of Ege has also been found.