Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin Orta Karadeniz Bölgesi kapsamında uygulanma düzeyleri
The levels of implementation of the United Nations sustainable development goals within the scope of Samsun province
  1. Tez No: 877344
  2. Yazar: ŞEYMA BETÜL TOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ EKMEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çevresel hareket, ekolojik zararların etkisine karşı seslerin çıkmasının ve bununla birlikte somut adımların atılmaya başlanması ile birlikte ilk olarak 1960'lı yıllarda duyulmaya başlanmıştır. Dünya gündeminde her geçen yıl daha çok yerini almaya başlayan kavram, küresel krizler ve iklim değişiklikleri gibi mühim durumlar ile birlikte uluslararası alanda harekete geçilmesine neden olmuştur. 1987 Brundtland Raporu ile birlikte uluslararası alanda adını ilk kez duyuran sürdürülebilir kalkınma kavramı, dünyada meydana gelen birçok zararın önüne geçilmesi ve küresel işbirliği ile birlikte gelecek nesillere yaşanılabilir bir dünya bırakma hedefi taşımaktadır. Çalışmamızın temelini oluşturan 17 sürdürülebilir kalkınma amacı yoksulluk, eğitim, temiz kaynaklar, sanayi, su, iklim, cinsiyet gibi birçok farklı alanla ilgilenmektedir. Birleşmiş Milletler liderliğinde oluşturulmuş ve 2030 yılı hedef olarak belirlenmiş olan kalkınma amaçları, kabul edildiği tarihten bugüne kadar birçok projenin ana konusu haline gelmiştir. Bu amaçların gerçekleştirilmesinde, kır ve kent arasında tampon bölge olan aracı şehirler büyük rol oynamaktadır. Bu çalışmamızda amaç Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen 9 adet güdümlü projenin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumunu incelemektir.
Özet (Çeviri)
The environmental movement first began to be heard in the 1960s, when voices were raised against the impact of ecological damages and concrete steps were started to be taken with it. The concept, which has started to take its place on the world agenda more and more every year, has caused international action to be taken together with important situations such as global crises and climate changes. The concept of sustainable development, which made its name internationally for the first time with the Brundtland Report in 1987, has the goal of preventing many damages that occur in the world and leaving a livable world for future generations together with global cooperation. The 17 Sustainable Development Goals that form the basis of our study deal with many different areas such as poverty, education, clean resources, industry, water, climate, gender. The development goals, which were established under the leadership of the United Nations and were set as targets for the year 2030, have become the main topic of many projects since the date of their adoption. Intermediary cities, which are the buffer zone between the countryside and the city, play a major role in the realization of these goals. Dec. The aim of this study is to examine the compliance of 9 guided projects supported by the Central Black Sea Development Agency with the Sustainable Development Goals.