Türk turizminde toplam kalite yönetimi ve uygulanabilirliği üzerine bir örnek çalışma
Total quality management in Turkish tourism and a model study about its applicability
  1. Tez No: 87736
  2. Yazar: NURAY SELMA ÖZDİPÇİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZ İşletmeler ezici rekabet altında hayatta kalabilmek için kaliteli mal ve hizmet üretimine gittikçe daha fazla önem vermeye başlamışlardır. Tüketici istekleri doğrultusunda üretilen mal ve hizmetler modern pazarlama çabalarının temelini oluştururken, yönetim sistemlerini de zorlamaya başlamıştır. Çağdaş yönetim felsefelerinden toplam kalite yönetimi de her aşamada kaliteli üretimi amaçlayan, tüketici odaklı bir yönetim yaklaşımıdır. Dünya'da ve ülkemizde birçok endüstri işletmesinde olduğu gibi hizmet işletmelerinde de toplam kalite yönetimi geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Bu çalışmayla toplam kalite yönetim felsefesinin turizm endüstrisinde otel işletmelerine uygulanabilirliliği analiz edilmiştir. ABSTRACT For staying alive under pressure of hard competation. Enterprises starts to give more importance to the production of quality product and service. The services and products that is produced from the direction of consumer demand, that forms the base of modern marketing, starts to force the management systems. Total quality management is one of the modern management philosophy, is a consumer based management aproach that aims quality production at every level. In the world and in our country, in the service enterprises like many industry enterprises, total quality management has found vast aplication area. In this study, the aplication of total quality management philosophy in tourism industry to the hotel entrprises has been analysed.
Özet (Çeviri)