Türkiye'de muhasebe uygulamalarında etiksel boyutlar
  1. Tez No: 87737
  2. Yazar: NACİYE SÖZBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BEKTÖRE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de Muhasebe uygulamalarında etiksel boyutlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda; önce muhasebenin işlevleri açıklanmıştır. Daha sonra, etiğin genel bir tanımı, işletmedeki boyutları açıklanmıştır. Muhasebe uygulamaları hem işletme içinde bir çalışan olarak, hem de serbest çalışan muhasebeciler açısından ele alınarak etiksel bir yaklaşımla ele alınmıştır. Son bölümde de ülkemizdeki mevzuatın etik boyutları incelenmiştir. Sonuçta da genel bir değerlendirme yapılmış ve ülkemizdeki muhasebe uygulamalarına ilişkin Önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertalion aims at exploring ethics in accounting practices in Turkey. As for providing the general background for the study, firstly the functions of accounting are explained. After giving a general definition of ethics, the role of ethics in companies is discussed. Then accounting practice is analyzed within the context of ethics approach both for accountants working for companies and accountants working independently. Next the ethics dimension of the present regulation is explored. The study concludes by presenting the general overview and by providing suggestions about the accounting practice in Turkey.