Ankara ve Muğla yöresi anadolu geç miyosen equidae koleksiyonlarının sistematik tayini
Systematics of anatolian late miocene equids from Ankara and Mugla region
- Tez No: 877410
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Anadolu, Avrasya ve Afrika faunalarının paleocoğrafik tarihi boyunca önemli bir kavşak rolü oynamıştır. Bu tez kapsamında çalışılan Geç Miyosen Equidae koleksiyonları ağırlıklı olarak Batı Anadolu'daki Muğla-Yatağan-Şerefköy (MN12) ve Orta Anadolu'daki Ankara-Sinap (MN9) lokalitelerinden elde edilmiş olup UşakEşme-Kemiklitepe (MN12) ve Kütahya-Bayat (MN11-12) lokaliteleri örnekleri de çalışmaya dahil edilmiştir. Biyometrik ve morfolojik karakter durumlarına dayalı olarak Geç Miyosen Anadolu Equidae türleri üzerine ilk defa bu denli kapsamlı bir sistematik çalışma, yeni bulgulara dayanarak gerçekleştirilmiştir. Astrasiyen-Valesiyen sınırını koruması açısından son derece kıymetli görülen Ankara-Sinap lokalitesinden ilk kez, Hippotherium giganteum ve Hippotherium cf. primigenium türleri tanımlanmıştır. Bir diğer önemli lokalite olan MYŞe lokalitesinde ise en az 5 farklı türün varlığına ulaşılmıştır. Bu lokalitenin paleoortamının Samos (MN12; Yunanistan) faunası ile eş-değer olması sebebiyle örnekler çoğunlukla Yunanistan örnekleri ile korele edilmiştir. Bu bağlamda, Avrasya Hipparion evriminin anlaşılmasında bu faunaların çalışılması, Equidae sistematik paleontoloji çalışmaları açısından dikkate değerdir. Bu tez çalışması Ege Üniversitesi BAP Birimi tarafından“Ankara ve Muğla Yöresi Geç Miyosen Equidae Koleksiyonlarının Sistematik Tayini”başlıklı ve Proje Numarası 26312 olan“Yüksek Lisans Tez Projesi”kapsamında (EK-C) ve TÜBİTAK BİDED 2210-Yurtiçi Lisansüstü Burs programı ile desteklenmiştir. Desteklerinden dolayı ilgili birimlere teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
Anatolia has played a significant intersectional role throughout the paleogeographic history of the faunas in Eurasia and Africa. The Late Miocene Equidae collections studied within the scope of this thesis were mainly obtained from the Mugla-Yatagan-Serefkoy (MYSe-MN12) locality in western Anatolia and the Ankara-Sinap (AS-MN9) locality in central Anatolia. Moreover, samples obtained from the Usak-Eşme-Kemiklitepe and Kütahya-Bayat regions were also included in the study and utilized as comparison materials. This comprehensive systematic study on the Late Miocene Anatolian Equidae species, based on biometric and morphological character states, has been conducted for the first time, incorporating novel findings. Hippotherium giganteum and Hippotherium cf. primigenium have recently been identified from the Ankara-Sinap locality in this study, which is highly notable for its preservation of the Astrasian-Vallesian boundary. At another important locality, the MYSe locality, the presence of at least five species has been determined. Due to the paleoenvironmental equivalence of this locality with the Samos fauna (MN12; Greece), the specimens have mostly been correlated with Greek examples. In this light, the study of these faunas is noteworthy for the systematic paleontology studies of Equidae, as it contributes to the understanding of Old World Hipparion evolution. This study will clarify the evolutionary history of the Anatolian Hipparion species and the Miocene-period Anatolian fauna. This thesis study has been supported as part of the“Systematic Determination of Late Miocene Equidae Collections from Ankara and Mugla Regions”Master's Thesis Project, funded by the Ege University BAP Unit, with Project Number: 26312 and TUBITAK BIDEB 2210-Domestic Graduate Scholarship program. I would like to express my gratitude to the relevant units for their support.