Evaluation of IMM's city diplomacy activities during İmamoğlu's first term (2019-2024) from the perspective of public diplomacy
İBB'nin İmamoğlu'nun ilk dönemindeki (2019-2024) kent diplomasisi faaliyetlerinin kamu diplomasisi açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 877433
  2. Yazar: ZANA GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAL PAPUÇÇULAR KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma tezi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanlığına seçilmesinin ardından 2019-2024 yıllarını kapsayan ilk döneminde gerçekleştirdiği kent diplomasisi faaliyetlerini ortaya koymayı ve bunları kamu diplomasisi açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, tez beş bölümden oluşacaktır. İlk bölüm giriş ve metodolojiyi açıklayacak, ikinci bölüm kamu diplomasisinin kavramsal gelişimini ve temel kavramlarını, Türkiye'nin kamu diplomasisi uygulamalarına ilişkin örneklerle birlikte açıklayacaktır. Üçüncü bölümde ise, kent diplomasisinin kavramsal gelişimi, küreselleşme sürecinde kentlerin artan önemi, bu durumun kamu diplomasisine yansıması ve kent diplomasisi ile küresel kent örgütlerine işlevsel yaklaşım ele alınacaktır. Dördüncü bölümde, İBB'nin 2019-2024 yılları arasındaki kent diplomasisi stratejisinin temel unsurlarının yanı sıra kent diplomasisi ile kamu diplomasisinin kesişimleri açıklanacak ve İBB'nin bazı kent diplomasisi faaliyetleri kamu diplomasisi açısından yorumlanacaktır. Ayrıca son olarak, beşinci bölümde sonuçlar sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This research thesis aims to present the city diplomacy activities carried out by the Istanbul Metropolitan Municipality during the first term spanning from 2019 to 2024 following Ekrem İmamoğlu's election as mayor, and to evaluate them from the perspective of public diplomacy. In this regard, the thesis will consist of five chapters. The first chapter will explain introduction and methodology, the second chapter will explain the conceptual development of public diplomacy and its basic concepts, followed by examples of Türkiye's public diplomacy practices. In the third chapter, the conceptual development of city diplomacy, the growing importance of cities in the globalization process, its reflection on public diplomacy, and the functional approach to city diplomacy and global city organizations will be discussed. In the fourth chapter, along with an explanation of the key elements of IMM's city diplomacy strategy from 2019 to 2024, it will also explain the intersections of city diplomacy and public diplomacy, and some sections of IMM's city diplomacy activities will be interpreted from the perspective of public diplomacy. And lastly, in the fifth chapter the conclusion will be presented.