Examining the children's books in terms of technology use between the years of 2010-2023
2010-2023 yılları arasındaki çocuk kitaplarının teknoloji kullanımı açısından incelenmesi
- Tez No: 877434
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bugünün dünyasında, teknolojik cihazların çocukların gelişimine olumlu ve olumsuz etkileri birçok çalışma ile belirlenmiştir. Çocuk kitapları, ailelerin ve eğitimcilerin çocuklara doğru bilgi aktarmaları için en önemli araçlardan biri olarak hizmet eder. Bu, çocukların teknolojik cihazların uygun kullanım süresi, yöntemleri ve gelişim aşamalarına uygun olarak potansiyel yanlış kullanım sorunlarını öğrenmelerini sağlar. Bu bağlamda, bu tez, 2010 ile 2023 yılları arasında yayınlanmış, Türkçe veya Türkçeye çevrilmiş olan okul öncesi ve ilkokul seviyelerindeki çocuk kitaplarında teknolojinin sunuluş biçimini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmanın bağlamında, 60 çocuk kitabının nitel içerik analizi yapılmıştır. Kitaplar MAXQDA 24 kullanılarak transkribe edilmiş ve kodlanmıştır. Toplamda, 60 kitapta beş farklı tema bulunmaktadır. Bu temalar; teknoloji kavramı ile ilgili değerlendirmeler, kullanılan teknolojik cihazlar, teknolojik cihazlarla yapılan eylemler, teknolojinin olumsuz etkileri, aşırı ekran süresini önleme yöntemleri/önerileridir. Bu araştırmanın bulguları, dijital farkındalığın önemini ve dijital yokluğun potansiyel dezavantajlarının kitaplarda sıkça belirtildiğini göstermiştir. Kategorilere göre, en sık sunulan teknolojik cihazın bilgisayar olduğu, teknolojik cihazlarla gerçekleştirilen en yaygın faaliyetin oyun oynamak olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, teknolojik cihazların etkin kullanılmaması, teknolojik cihazların kullanımının en yaygın olumsuz yanı olarak tespit edilmiştir. Kitaplarda, faaliyetler yapmak / faaliyetlere katılmak, teknolojik cihazların aşırı kullanımını önleme veya azaltmada en etkili yöntem olarak en sık bulunan bulgudur. Araştırma, kitaplardaki teknolojik cihazların mevcut ihtiyaçlara ayak uydurmada çeşitli eksikliklerinin olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, the positive and negative effects of technological devices on children's development have been identified through numerous studies. Children's books are pivotal tools for families and educators to educate children on the proper usage, methods, and potential misuse issues related to age-appropriate technological devices. In this context, this thesis aims to examine the way technology is presented in Turkish children's books for preschool and primary school children, published between 2010 and 2023, written in Turkish or translated into Turkish. In the context of this study, the qualitative content analysis of the 60 children's books was made. The books are transcribed and coded using MAXQDA 24. There are five themes in 60 books in total. These themes are evaluations regarding the concept of technology, technological devices used, actions performed with technological devices, negative effects of technology, methods/recommendations for preventing excessive screen time. The research shows that children's books frequently emphasize the importance of digital awareness and the potential disadvantages of its absence. According to the categories, the most frequently offered technological device is the computer, and playing games is identified as the most common activity with technological devices. Moreover, not spending time efficiently was found to be the most common negative side of using technological devices. In the books, doing/participating activities was most frequently found to be the most effective method in preventing or reducing excessive use of technological devices. The research revealed that technological devices in the books lack diversity in keeping up with the current needs.