Öğretmenlerin iş doyum düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi: İstanbul ili örneği
Investigation of teachers' job satisfaction levels in terms of different variables: The case of İstanbul province
  1. Tez No: 877435
  2. Yazar: ÇAĞRE YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmenlerin iş doyum düzeylerini eğitim teknolojileri ve yapay zekâ araçlarının kullanımı başta olmak üzere çeşitli değişkenlere göre incelemektir. Araştırma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında İstanbul'da Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda çalışan 252 öğretmen ile yürütülmüştür. Veriler araştırmacının yakın okullardan iletişim kurabildiği öğretmenlerden toplanmıştır. Kesitsel tarama ve korelasyonel model kullanılarak yürütülen çalışmada, Hackman ve Oldham tarafından geliştirilmiş ve Türkçeye uyarlanmış“İş Doyum Ölçeği”ile öğretmenlerin iş doyumları ölçülmüştür. Ayrıca öğretmenlerin demografik bilgileri ve eğitim teknolojilerini kullanmaya yönelik soruları içeren kişisel bilgi formu da kullanılmıştır. Veri analizinde Kolmogorov Smirnov testi, bağımsız gruplar t-testi, One Way-ANOVA testi ve çoklu regresyon analizleri kullanılmıştır. Sonuçlara göre, öğretmenlerin iş doyum düzeyleri genel olarak orta düzeyde bulunmuştur. En yüksek doyum düzeyleri“İş sırasında birlikte çalıştığım arkadaşlarımı tanıma şansımın olması”ve“İş arkadaşları ile iletişimim”maddelerinde görülürken, en düşük doyum“Aldığım maaş ve ücretin miktarı”ve“Yaptığım işin karşılığında aldığım paranın adaletlilik derecesi”maddelerinde tespit edilmiştir. Demografik faktörler açısından cinsiyet, yaş, medeni durum gibi değişkenler anlamlı bir farklılık yaratmamıştır. Ancak, servis olma durumu, görev tanımı dışında iş verilmesi ve maaş miktarı gibi değişkenler iş doyumunu etkilemiştir. Öğretmenlerin branşları, ders yükleri, maaş memnuniyetleri ve teknik imkanlardan memnuniyetleri gibi değişkenler iş doyumunu anlamlı düzeyde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine teachers' job satisfaction levels according to various variables, especially the use of educational technologies and artificial intelligence tools. The study was conducted with 252 teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Istanbul in the 2023-2024 academic year. Data were connected from teachers whom the researcher could contact from nearby schools. In the study conducted using a cross-sectional screening and correlational model teachers' job satisfaction was measured with the“Job Satisfaction Scale”developed by Hackman and Oldham and adapted into Turkish. In addition, a personal information form including demographic information of teachers and questions about using educational technologies was also used. Kolmogorov Smirnov test, independent groups t-test, One Way-ANOVA test and multiple regression analyses were used in data analysis. According to the results, teachers' job satisfaction levels were generally found to be moderate. The highest levels of satisfaction were found in the items 'Having the chance to get to know my colleagues I work with during work' and 'My communication with colleagues', while the lowest levels of satisfaction were found in the items 'The amount of salary and wage I receive' and 'The degree of fairness of the money I receive in return for my work'. In terms of demographic factors, variables such as gender, age and marital status did not create a significant difference. However, variables such as service status, being given a job outside the job description and the amount of salary affected job satisfaction. Variables such as teachers' branches, course loads, salary satisfaction and satisfaction with technical facilities significantly affected job satisfaction.