Üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinde zekâ türü ve fiziksel aktivite katılım düzeyinin yabancı dil öğrenme başarısı üzerine etkilerinin incelenmesi
An investigation of the effects of intelligence type and physical activity participation level on foreign language learning achievement in university preparatory class students
- Tez No: 670154
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yabancı dil öğrenmek her ne kadar hemen herkes için neredeyse zorunlu bir durum olsa da aynı kolaylıkta olmayabilir. Bireylerin sahip oldukları farklı zekâ türleri ve teknolojinin getirmiş olduğu daha pasif hayatlar ile sporun sunduğu sayısız faydadan mahrum kalmak ise bu durumu etkileyebilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı fiziksel aktivite yapan ve bedensel/kinestetik zekâya sahip öğrencilerin yabancı dil başarı düzeyleri ile diğerlerini karşılaştırmaktır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Karabük Üniversitesi, Yabancı Diller Yüksekokulu'nda öğrenim gören, tamamı gönüllülerden oluşan 1012 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, Selçuk, Kayılı ve Okut (2003)'a ait“Çoklu Zekâ Gözlem Formu”, Craig vd. (2003) tarafından geliştirilip Öztürk (2005) tarafından uyarlanan“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi”ve“Cambridge Preliminary English Test”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS yardımı ile betimsel istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Spearman Korelasyon testi ve Çoklu Regresyon testi kullanılmıştır. Sonuç olarak cinsiyete, gelir durumuna, lisanslı olarak bir spor dalı ile uğraşma durumuna, lisanslı olarak yapılan spor branşına ve sporculuk süresine göre yabancı dil başarı puanları arasında anlamlı farklılıklara rastlanmamıştır (p>,05).
Özet (Çeviri)
Although learning a foreign language is almost compulsory for almost everyone, it may not be at the same easiness. The different types of intelligence that individuals have and being deprived of the numerous benefits offered by sports because of more passive lives brought by technology can affect this situation. In this context, the aim of the study is to compare the foreign language achievement levels of students who participate in physical activity and have physical/kinesthetic intelligence with others. The sample of the study consisted of 1012 participants, all of whom are volunteers, studying at Karabük University, School of Foreign Languages in the 2019-2020 academic year.“Personal Information Form”developed by researchers,“Multiple Intelligence Observation Form”belonging to Selçuk, Kayılı and Okut (2003),“International Physical Activity Questionnaire”developed by Craig et al. (2003) and adapted by Öztürk (2005) and“Cambridge Preliminary English Test”were used as data collection tools. Descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskall Wallis test, Spearman Correlation test and Multiple Regression test were used in the analysis of the data with the help of SPSS. As a result, no significant differences have been found between foreign language achievement scores according to gender, income level, the status of dealing with a sports branch under license, the sports branch performed under license, and the time spent as an athlete (p>,05).