Modeling volatility dynamics in financial time series: Ananalysis of econometric models and machine learningmethods
Finansal zaman serilerinde oynaklıkdinamiklerinin modellenmesi: ekonometrikmodellerin ve makine öğrenimiyöntemlerinin analizi
  1. Tez No: 877488
  2. Yazar: HAKAN ERCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT IŞLAK, PROF. DR. ATABEY KAYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Ekonometri, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Econometrics, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, finansal ve kripto para piyasalarındaki farklı volatilite dinamiklerini analiz ediyoruz. Borsa Istanbul endeksi BIST 100 (XU100), NASDAQ endeksi ve Bitcoin/USD döviz kuru (BTCUSD) üzerine odaklanıyoruz. Amacımız, verilerin risk profillerini anlamak, geçmiş verileri kullanarak gelecekteki riskleri tahmin etmek ve piyasalardaki volatilite yapısının istatistiksel özelliklerini analiz etmektir. Analizimizde, ele aldığımız her finansal varlığın logaritmik getirilerini kullandık. Araştırmamızın ilk adımı, en iyi uyumlu ARIMA modellerini belirlemek ve bu modellerin parametrelerini ADF testi, ACF ve PACF grafikleri, QQ grafikleri ve Kolmogorov-Smirnov testi gibi araçlarla analiz etmek oldu. Çalışma hipotezimiz, bir modelin bir varlığın davranışını başarılı bir şekilde açıklarsa, kalıntı sinyalinin beyaz gürültüye yakın olması gerektiğidir. Ancak, kalıntılarda önemli otokorelasyonlar bulduk, bu da kullandığımız ARIMA modellerinin tüm temel desenleri tam olarak yakalayamadığını göstermektedir. Sonraki adımda, her varlıkta içsel olarak bulunan volatilite dinamiklerini analiz etmek için GARCH modelleri kullandık. Veri kümesinin risk profilleri farklılık gösterse de, modellerin yapı katsayıları tüm veri kümelerinde tutarlıydı. Tezi, endojen ve ekzojen verileri ve farklı makine öğrenimi yöntemlerini kullanarak çalışmamızı nasıl genişletebileceğimizi belirterek tamamlıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis we present an analysis of different volatility dynamics in financial and cryptocurrency markets. We focus on the Borsa Istanbul stock exchange index BIST 100 (XU100), NASDAQ index, and Bitcoin/USD exchange rate (BTCUSD). Our aim is to understand the risk profiles of the data, forecast future risk using historical data, and statistically analyze structural characteristics of the volatility in the markets. In our analysis we used logarithmic returns of each financial asset we considered. Our first step of the investigation was to determine the best fitting ARIMA models, and analyze the parameters of these models using tools such as ADF-test, ACF- and PACF-plots, QQ-plots, and Kolmogorov-Smirnov test. Our working hypothesis is that if a model successfully explains the behaviour of an asset then the residual signal must be close to white noise. However, we found significant autocorrelations in the residuals which indicates that the ARIMA models we used did not fully capture all underlying patterns. In the next step, we used GARCH models to analyze the dynamics of the volatility inherent in each asset. While the risk profiles of the datasets varied, the structure coefficients of the models were consistent across all datasets. We finish the thesis by outlining how one might expand our study using endogeneous and exegeneous data, and different machine learning methods.