Bina türü yapılarda yapı sağlığı izlemesinde optimum sensör sayısı ve konumunun Rao algoritması kullanılarak belirlenmesi
Determining the optimal sensor number and location for structural health monitoring in building type structures using Rao algorithm
- Tez No: 877511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, bina türü yapıların yapı sağlığı izlemesinde kullanılan sensörlerin optimum sayısının ve konumunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, MATLAB programlama dili, Rao-1 algoritması ve SAP2000 OAPI özelliklerinin etkin bir şekilde çalıştığı bir bilgisayar programı oluşturulmuştur. Bu program kullanılarak SAP2000 programında sonlu elemanlar modeli oluşturulan iki veya üç boyutlu bina türü yapıların optimum sensör yerleşimi gerçekleştirilebilmektedir. Bu tez kapsamında, oluşturulan program ile 10 katlı iki boyutlu toplu kütleli sistem, 4 katlı ve 20 katlı üç boyutlu çerçeve sistemin optimum sensör yerleşimi belirlenmiştir. Optimum sensör yerleşimi için modal güvence kriterinden türetilen mak-MAC, ort-MAC ve rms-MAC yöntemleri optimizasyon sürecinde amaç fonksiyonu olarak dikkate alınmıştır. Bu tez çalışması genel olarak dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, yapı sağlığı izleme sisteminin ilk adımı olan sensör yerleşiminin önemi vurgulanarak konuyla ilgili daha önce yapılmış çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde, seçilen örneklerin yapısal özellikleri ve sonlu elemanlar modeli tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, seçilen örneklerden elde edilen veriler sunulmuştur. Dördüncü bölümde, sonuçlar özetlenerek önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine the optimum number and location of sensors used in structural health monitoring of building type structures. For this purpose, a computer program has been created that works effectively with MATLAB programming language, Rao-1 algorithm and SAP2000 OAPI features. By using this program, optimum sensor placement of two- or three-dimensional building type structures whose finite element models are created in the SAP2000 program can be realized. Within the scope of this thesis, the optimum sensor placement of a 10-storey two-dimensional lumped mass system and a 4-storey and 20-storey three-dimensional frame system was determined with the created program. For optimum sensor placement, max-MAC, avg-MAC, and rms-MAC methods derived from the modal assurance criterion were considered as the objective function in the optimization process. This thesis generally consists of four parts. In the first part, previous studies on the subject are summarized by emphasizing the importance of sensor placement, which is the first step of the structural health monitoring system. In the second part, the structural properties and finite element model of the selected samples are introduced. In the third part, data obtained from selected samples are presented. In the fourth part, the results are summarized, and suggestions are given.