The importance of PI(3,5)P2 in mitotic exit
Mitozdan çıkışta PI(3,5)P2'nun önemi
  1. Tez No: 877544
  2. Yazar: ŞEYMA NUR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE KOCA ÇAYDAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Fosfoinosititler, hücresel biyolojinin birçok alanı için kritik öneme sahip evrimsel olarak korunmuş lipitlerdir. PI(3,5)P2 (Fosfatidilinozitol-3,5-bisfosfat), en nadir fosfoinosititlerden biri olup, Fosfatidilinozitol-3-fosfat'ın (PI3P) koful/lizozom membranlarında Fab1 kinaz tarafından fosforile edilmesiyle sentezlenir. PI(3,5)P2, koful/lizozom yapısı ve fonksiyonu, stres yanıtı, otofaji, transkripsiyonel düzenleme ve membran taşımacılığı dahil olmak üzere çeşitli hücresel süreçlerde önemli roller oynar. PI(3,5)P2 üretiminin disregülasyonu, amiyotrofik lateral skleroz ve kanser gibi çeşitli insan hastalıkları ile ilişkilendirilmiştir, bu da PI(3,5)P2'nin insan sağlığı açısından önemini vurgulamaktadır. Bu tezde sunulan çalışma, PI(3,5)P2'nin tomurcuklanan mayada mitozdan çıkış zamanlaması için önemli olduğunu ortaya çıkarıyor. Verilerimiz, azalmış PI(3,5)P2 seviyelerinin mitozdan çıkışta gecikmeye ve mitotik çıkış aktivitesi bozulmuş hücrelerde ölüme neden olduğunu göstermektedir. Tersine, PI(3,5)P2'nin aşırı üretimi, mitotik çıkış mutantlarının uzamış anafaz fenotipini ve ölümcüllüğünü kurtarmaktadır. Mekanistik olarak, PI(3,5)P2'nin mitozdan çıkış inhibitörü Kin4'ün lokalizasyonunu düzenlediğini bulduk. Buna göre, PI(3,5)P2'nin yüksek seviyeleri, Kin4'ün koful periferine çekilmesine neden olmaktadır. Bu sürecin, PI(3,5)P2'nin bilinen bir efektörü olan Atg18'e bağlı olduğunu da gösteriyoruz. Bu nedenle, bu çalışma, mayada PI(3,5)P2 ile hücre döngüsü ilerlemesi arasında yeni bir bağlantıyı ortaya çıkarıyor.
Özet (Çeviri)
Phosphoinositides are evolutionarily conserved signaling lipids that are critical for many aspects of cellular biology. Phosphatidylinositol-3,5-bisphosphate (PI(3,5)P2), one of the rarest phosphoinositides, is synthesized on vacuole/lysosome membranes through the phosphorylation of Phosphatidylinositol-3-phosphate (PI3P) by the Fab1 kinase. PI(3,5)P2 plays key roles in various cellular processes, including vacuole/lysosome structure and function, stress response, autophagy, transcriptional regulation, and membrane trafficking. Dysregulation of PI(3,5)P2 production has been implicated in various human diseases such as amyotrophic lateral sclerosis and cancer, highlighting the significance of PI(3,5)P2 for human health. The work presented in this thesis discovers that PI(3,5)P2 is crucial for a timely mitotic exit in budding yeast. Our data shows that reduced levels of PI(3,5)P2 results in delayed mitotic exit and lethality in cells with compromised mitotic exit activity. Conversely, overproduction of PI(3,5)P2 rescues the prolonged anaphase and lethality of mitotic exit mutants. Mechanistically, we find that PI(3,5)P2 regulates the localization of the mitotic exit inhibitor Kin4. Accordingly, high levels of PI(3,5)P2 causes recruitment of Kin4 to the vacuole periphery. We further show that this process is dependent on Atg18, a known effector of PI(3,5)P2. Thus, this study unravels a novel link between PI(3,5)P2 and cell cycle progression in budding yeast.