Beliren yetişkinlerde duygu düzenleme güçlüğü, duygusal yeme ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between emotion regulation difficulties, emotional eating and body satisfaction in emerging adults
- Tez No: 877557
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SELDA ÖZ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlerde duygu düzenleme güçlüğü, duygusal yeme davranışı ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, 18-27 yaşları arasında bulunan 430 beliren yetişkin (227 kadın ve 203 erkek) oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16), Duygusal Yeme Ölçeği ve Beden Memnuniyeti Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler Normallik Testi, Bağımsız Örneklem t-testi, Pearson Momentler Çapımı Korelasyon Analizi, SPSS Process Macro Analizi (Model 14) ve Bootstrap Analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda, duygu düzenleme güçlüğünde cinsiyet değişkeni açısından anlamlı bir farklılık bulunmamışken, duygusal yeme ve beden memnuniyetinde cinsiyete göre anlamlı bir farklılık olduğu bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre, duygusal yeme davranışı kadın katılımcılarda daha yüksek bulunurken, erkek katılımcıların da beden memnuniyeti düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü, duygusal yeme ve beden memnuniyeti değişkenleri arasında orta düzeyde ve anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlüğünün beden memnuniyeti üzerindeki dolaylı etkisinin anlamlı olduğu ve duygusal yemenin, duygu düzenleme güçlüğü ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkide aracı rol üstlendiği saptanmıştır. Son olarak, duygu düzenleme güçlüğünün aracılık etkisi bulunan duygusal yeme ile birlikte beden memnuniyeti üzerindeki dolaylı etkisinde cinsiyetin düzenleyici etkisinin olduğu ve bu dolaylı etkinin cinsiyet kadın olduğunda anlamlı iken, cinsiyet erkek olduğunda anlamlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationships between emotion regulation difficulties, emotional eating behavior, and body satisfaction in emerging adults. The sample of the study consists of 430 emerging adults (227 female and 203 male) between the ages of 18-27. Personal Information Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form (DERS-16), Emotional Eating Scale, and Body Satisfaction Scale were used to collect data. The collected data were analyzed using Normality Test, Independent Samples t-test, Pearson Multiplicity of Moments Correlation Analysis, SPSS Process Macro Analysis (Model 14) and Bootstrap Analysis. As a result of the analyses, no significant difference was found in terms of gender variable in emotion regulation difficulties, while a significant difference was found in emotional eating and body satisfaction according to gender. According to the findings, emotional eating behavior was found to be higher in female participants, while male participants were found to have higher levels of body satisfaction. It was found that there were medium-level and significant relationships between the variables of emotion regulation difficulties, emotional eating and body satisfaction. It was found that the indirect effect of emotion regulation difficulties on body satisfaction was significant and emotional eating played a mediating role in the relationship between emotion regulation difficulties and body satisfaction. Finally, it was seen that gender had a moderating effect on the indirect effect of emotion regulation difficulties on body satisfaction together with emotional eating, which had a mediating effect, and this indirect effect was significant when the gender was female, but not when the gender was male.