Diş hekimliği fakültesinde risk analizi yapılması ve çalışan personelin risk ve tehlikeler hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Performing risk analysis in the faculty of dentistry and evaluating the knowledge, attitude, and behavior of working personnel about risks and hazards
  1. Tez No: 877566
  2. Yazar: ELİF URKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SENEMTAŞI ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma diş hekimliği fakültesinde çalışan personelin çalışma ortamında maruz kaldığı risklerin belirlenmesi ve bu risk ve tehlikeler hakkındaki bilgi tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda bir üniversitenin Diş Hekimliği Fakültesi'nde risk analiz metotlarından biri olan Fine-Kinney risk analiz metodu kullanılarak risk değerlendirmesi yapılmış ve burada görev yapan personelin risk, tutum ve davranışlarının belirlenmesi için ise toplam 201 personele nitel araştırma yöntemlerinden biri olan anket yöntemi uygulanmıştır. Yapılan risk analizi sonuçlarına göre, 71'i önemsiz risk, 233'ü potansiyel risk, 189'u önemli risk, 102'si önemli risk ve 43'ü tahammül edilemeyen risk olmak üzere toplam 638 risk tespit edilmiştir. Tespit edilen bu risklere yönelik mevzuata uygun olarak alınması gereken önlemler ve çözümler sunulmuştur. Diş hekimliği fakültesinde çalışan personelin risk ve tehlikeler hakkında bilgi, tutum ve davranışlarını belirlemeye yönelik anket uygulanmıştır. Ankette bilgi, tutum ve davranış üç grup altında gruplandırılarak çalışan ve yöneticiler bağlamında uygulama yapılmıştır. Çalışanlar için bilgi, tutum ve davranış olmak üzere üç boyut ve yöneticiler için davranış, tutum, önlem ve eğitim olmak üzere dört boyut oluşturulmuştur. Bu boyutlara yönelik anket soruları belirlenerek harf ve numaralandırma kullanılarak kodlama yapılmıştır. Uygulanan anket ile çalışanların iş kazası geçirme ve meslek hastalığına yakalanma durumları ayrıca kendisi için tehlike ve risk olarak gördüğü etmenler araştırılarak elde edilen veriler sonuç kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the risks to which the staff of the Faculty of Dentistry is exposed in their working environment and to assess their knowledge, attitudes, and behaviors toward these risks and hazards. For this purpose, a comprehensive risk assessment using the Fine-Kinney risk analysis method was carried out at the Faculty of Dentistry of a University, and the survey method, one of the qualitative research methods, was used with a total of 201 staff to determine the risks, attitudes, and behaviors of the staff working there. According to the risk analysis results, 638 risks were identified, including 71 insignificant risks, 233 potential risks, 189 significant risks, 102 major risks, and 43 intolerable risks. Measures and solutions to be taken in accordance with legislation for these identified risks are presented. A survey was conducted to determine the knowledge, attitudes, and behaviors of staff at the Faculty of Dentistry regarding the risks and hazards. In the survey, knowledge, attitude and behaviour were divided into three groups and applied in the context of employees and managers. Three dimensions, namely knowledge, attitude and behaviour, were created for employees and four dimensions, namely behaviour, attitude, precaution and training, were created for managers. Survey questions for these dimensions were determined and coded using letters and numbers. In the survey, the data obtained by investigating the situations of employees with occupational accidents and diseases, as well as the factors they perceive as hazards and risks to themselves, are presented in the results section.