5. sınıf sosyal bilgiler dersinde kuantum öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
The effect of the quantum learning model on students' academic achievements in 5th grade social studies course
- Tez No: 877572
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Sosyal Bilgiler dersi, bireylerin bütüncül gelişimini ve bireysel farklılıklarını dikkate alarak, onların kendilerini gerçekleştirmelerini hedefleyen bir alan olarak tanımlanmaktadır. Çağdaş öğrenme ve öğretme modellerinden biri olan kuantum öğrenme modeli, öğrencinin hem akademik başarısını artırmasına hem de yaşam becerileri geliştirmesine olanak tanıyarak, bireyin bütüncül olarak kendini gerçekleştirmesine katkıda bulunmaktadır. Kuantum öğrenme modeli, Sosyal Bilgiler dersinde olduğu gibi, öğrencilere çeşitli beceriler kazandırmanın yanı sıra, akademik başarılarını artırmaya çalışmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, 5. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde kuantum öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini belirlemektir. Karma araştırma yöntemlerinden gömülü desen kullanılarak yapılan bu araştırmanın katılımcı grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılının bahar döneminde Türkiye'nin Van ilinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 5. sınıf öğrencileri ile onların Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri akademik başarı testi, yarı yapılandırılmış görüşme formları, yapılandırılmamış gözlem ve araştırmacı günlüğü kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın istatistiksel verilerinin çözümlenmesinde bağımsız örneklemler için t testi ve kovaryans analizi, niteliksel verilerinin çözümlenmesinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmada kuantum öğrenme modeline dayalı Sosyal Bilgiler eğitiminin öğrencilerin akademik başarılarını artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan Sosyal Bilgiler öğretmeninin ve öğrencilerin kuantum öğrenme modelinin Sosyal Bilgiler eğitiminde birçok kazanım sağladığı görüşünde oldukları belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar uygulamaya ve araştırmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social Studies course is defined as a field aiming to individuals' holistic development and self-realization while considering their individual differences. The kuantum learning model, as a contemporary learning and teaching model, contributes to individuals' holistic self-realization by enabling students to improve their academic success and develop life skills. Just like in the Social Studies course, the quantum learning model not only aims to equip students with various skills but also strives to enhance their academic achievements. The main aim of this research is to determine the impact of the quantum learning model in 5th grade Social Studies course on students' academic achievements. Using the mixed research method with an embedded design, the participants of this research consist of 5th-grade students and their Social Studies teacher studying in a public middle school located in the Van province of Türkiye during the spring term of the 2023-2024 academic year. The research data was collected through academic achievement tests, semi-structured interview forms, unstructured observations, and researcher's journal. Statistical analysis of the research data utilized t-tests and covariance analysis for independent samples, while content analysis was employed for qualitative data analysis. The research concluded that Social Studies education based on the quantum learning model contributed to enhancing students' academic achievements. Both the Social Studies teacher and students involved in the research acknowledged the various benefits of the quantum learning model in Social Studies education. The results of the research led to the development of recommendations for practice and further research.