Kurkumin yüklü eksozomların melanoma kanseri hücre hattı (B 16-F10) üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of curcumin-loaded exosomes on melanoma cancer cell line (B 16-F10)
- Tez No: 877594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ZARRABİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Noei, H. (2024). Kurkumin yüklü eksozomların melanoma kanseri hücre hattı (B 16-F10) üzerindeki etkilerinin araştırılması. İstinye Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji ve Genetik ABD. Yüksek Lisans. İstanbul Melanom, cilt yüzeyindeki pigment üreten hücrelerde başlayan bir cilt kanseri türüdür. Ancak ileri evrelerde veya ikincil metastatik tümörlerde kemoterapi, radyasyon ve/veya immünoterapiyi içeren tedavi seçenekleri değişen derecelerde başarı göstermiştir. Özellikle son zamanlarda melanom kaynaklı eksozomların kanserin ilerlemesindeki önemli rolünün anlaşılmasına önem verilmektedir. Bu eksozomlar metastazın farklı aşamalarında önemli bir rol oynar. Göç, istila, primer bölgenin manipülasyonu, immün modülasyon ve metastatik öncesi nişlerin oluşumu gibi süreçlere katkıda bulunur. araştırmanın amacı: eksozomlara kurkumin yüklenmesinin melanom kanseri hücreleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu araştırmanın amacı, kurkuminin eksozomlar tarafından taşınmasının kanser hücreleri üzerindeki potansiyel etkilerini belirlemektir. Sonuç ve önemi: Bu araştırma, melanom kanseri tedavisinde eksozom yoluyla kurkumin verme yönteminin potansiyelini ortaya çıkarabilir. Bu, daha etkili ve daha az yan etkiye sahip kanser tedavilerinin geliştirilmesine yardımcı olabilir. Melanom hücre hattında(B16F10) sonikasyonla kurkumin yüklü eksozomların incelenmesi, bunun kanser hücreleri üzerindeki etkisini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Noei, H. (2024). Investigation of the effects of curcumin-loaded exosomes on melanoma cancer cell line (B 16-F10). İstinye University Graduate Education Institute, Department of Medical Biology and Genetics. Master's Thesis. Istanbul. Melanoma is a type of skin cancer that begins in the pigment-producing cells on the skin's surface. However, for advanced stages or secondary metastatic tumors, treatment options including chemotherapy, radiation, or immunotherapy have shown varying degrees of success. Especially recently, importance has been given to understanding the important role of melanoma-derived exosomes in cancer progression. These exosomes play an important role in different stages of metastasis. It contributes to processes such as migration, invasion, manipulation of the primary site, immune modulation, and formation of pre-metastatic niches. The purpose of the study is to investigate the effects of loading curcumin into exosomes on melanoma cancer cells. The aim of this research is to determine the potential effects of the transport of curcumin by exosomes on cancer cells. Conclusion and significance: This research may reveal the potential of curcumin delivery method via exosome in the treatment of melanoma cancer. This could help develop cancer treatments that are more effective and have fewer side effects. Examination of curcumin-loaded exosomes by sonication in a melanoma cell line (B16F10) demonstrates its effect on cancer cells.