Kurgusal düzey teorisi açısından bilişsel akıcılığın değerlendirilmesi: Tüketici tercihleri üzerine bir çalışma
Evaluation of cognitive fluency in terms of construal level theory: A study on consumer preferences
  1. Tez No: 877604
  2. Yazar: AHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET YALIN ÖZKARA, DOÇ. DR. VOLKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kişiler, farklı tip uyaranları zihinlerinde kolay veya zor şekilde işlemektedirler. Örneğin, akıcısız (akıcı) bir yazı tipi zihinsel olarak daha zor (kolay) işlenmektedir. Aynı şekilde bazı eylemler de bireylerin zihninde somut veya soyut şekilde kurgulanmaktadır. Örneğin, kitap okumak eylemi, bilgi edinmek (soyut) veya satırları takip etmek (somut) şeklinde kurgulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, bu iki zihinsel sürecin tüketicilerin tercihlerini nasıl şekillendirdiğini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla kurgusal düzeyin (düşük/yüksek), bilişsel akıcısızlıkla ilişkisi ve akıcı/akıcısız marka tercihlerini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Bu bağlamda 305 katılımcıdan çevrim içi anket formu aracılığıyla veri toplanmıştır. Araştırma sonucunda kurgusal düzey ile bilişsel akıcısızlık arasında anlamlı bir ilişki ortaya konmuştur. Ayrıca kurgusal düzeyin akıcısız marka tercihine anlamlı bir etkisi olduğu ve kurgusal düzey yükseldikçe akıcı markaya kıyasla akıcısız marka tercihinin neredeyse 1.5 kat arttığı ortaya konmuştur. Bulgular ışığında pratik ve teorik katkılar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
People process different types of stimuli in their minds in an easy or difficult way. For example, a disfluent (fluent) font is mentally processed more difficult (easy). Similarly, some actions are constructed in individuals' minds as concrete or abstract. For example, the act of reading a book is constructed as acquiring information (abstract) or following the lines (concrete). The aim of this study is to reveal how these two mental processes shape consumers' preferences. For this purpose, the relationship between construal level (low/high) and cognitive disfluency and whether it affects fluent/disfluent brand preferences were investigated. In this context, data were collected from 305 participants through an online survey form. As a result of the research, a significant relationship was found between construal level and cognitive disfluency. It is also revealed that the construal level has a significant effect on the preference for a disfluent brand and as the construal level increases, the preference for a disfluent brand increases almost 1.5 times compared to a fluent brand. Practical and theoretical contributions are discussed in the light of the findings.