Türk bankacılık sektöründe şubeleşme ve aktif büyüklük arasındaki ilişki - Vakıfbank örneği
The relationship between branching and asset size in the Turkish banking sector - The sample of Vakıfbank
  1. Tez No: 877616
  2. Yazar: HALİL ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH UÇKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Banka kelimesi ile insanın aklına gelen ilk şey, üzerinde banka ibaresi geçen bir banka şubesidir. Kuşkusuz bunun en büyük nedeni insanların bankalar ile ilk etkileşimde bulundukları yerin banka şubesi ve içerisinde hizmet veren kişilerin olmasıdır. Hizmet almaya istekli müşterilerine dokunacak kadar yeterli sayılabilecek şube sayısına ulaşan bir bankanın bundan sonra şube sayısındaki değişiminin sektörden alacağı paya direk bir etkiye sahip olup olmadığı bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Daha açık bir deyişle ne kadar şube o kadar büyüklük müdür sorusuna cevap aranmaktadır. Büyüklük olarak bankacılık jargonunda öne çıkan kalemler olan toplam aktif, kredi, mevduat ve kar büyüklüğü üzerinde durulmaktadır. Çalışmamızda Türk bankacılık sektörü açısından geniş kapsamlı bir inceleme yapılmıştır. Son yıllarda sektör genelinden aldığı şube ve çalışan sayısı payı artmamasına rağmen 2020 yılı sonu itibariyle aktif büyüklük bakımından Türkiye'nin en büyük 2. Bankası konumuna yerleşen ve bu başarısını halen devam ettiren Vakıfbank özelinde konumuz irdelenmektedir. Yaşamakta olduğumuz 21. Yüzyılın dijital çağ olmasının ağırlıklı etkisi ile kendisinden hizmet almaya yetecek kadar şube sayısına sahip Vakıfbank sektörden aldığı şube ve çalışan sayısı payını artırmadan sektörden aldığı aktif büyüklük payını sürekli büyütebilmiştir. Sonuç olarak şube sayısı ve çalışan sayısı ile aktif büyüklük arasında ilişki bulunmakla beraber, bu ilişkinin birebir olmadığı; şube ve çalışan sayısı dışında başka etmenlerin de aktif büyüklük kalemini etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first thing that comes to mind with the word bank is a bank branch with the phrase“bank”on it. Undoubtedly, the biggest reason for this is that the first-place people interact with banks is the bank branch and the people who serve in it. The subject of this research is whether the change in the number of branches of a bank, which has reached a sufficient number of branches to touch its customers willing to receive service, has a direct effect on the share that will receive from the sector. In other words, it is sought that the answer of the question whether more branches mean more size of assets. The emphasis is on total assets, loans, deposits and profits, which are the prominent items in the banking jargon in terms of size. In our study, a comprehensive analysis was made in terms of the Turkish banking sector. Despite the fact that the share of the number of branches and employees in the sector has not increased in recent years, our subject is being examined in the case of Vakifbank, which has become the 2nd largest bank in Turkey in terms of size of assets by the end of 2020 and still maintains this success. With the predominant effect of the 21st century being the digital age, Vakifbank, which has enough branches to receive service from, has been able to continuously improve its size of assets share in the sector without increasing its share in the number of branches and employees. As a result, although there is a relationship between the number of branches and employees with size of assets, it has been concluded that this relationship is not one-to-one and other than the number of branches and employees some other factors also affect the asset size item.