Management trainee track in the Turkish banking sector
Türk bankacılık sektöründe yönetici adayı uygulaması
  1. Tez No: 52120
  2. Yazar: BETÜL ÖZUĞUR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAYAT KABASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Türk Bankacılık Sektöründe Yönetici Adayı Uygulaması Betfil Özuğur 1980lerde Türkiye'deki organizasyonlar, memur kadrolarının yanısıra yönetici adayı adı altında yeni elemanlar işe almaya başlamışlardır. Yönetici adaylarının seçimi sırasındaki uygulamalar dikkat çekicidir. Bu araştırmada, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey, eleman seçiminde ayırıma yol açan temel kriterler olarak bulunmuştur. 19801i yılların ortalarında başlayan, Türk Bankacılık sektöründeki uygulama, işe eleman seçimindeki aynım için güzel bir örnek oluşturur. Rekabetçi bankacılık sektörü, değişimi gerektirmiş ve böylece çift kariyer uygulaması Türk Bankacılık Sektörüne girmiş, bazı adaylar yönetici adayı olarak işe alınmışladır. Bu araştırma, işe alımda, bir adayı diğer adaydan ayıran özelliklerin neler olduğunu belirlemeye çalışıyor. Orta büyüklükte özel bir bankada yapılan araştırmayla, işe giriş ve terfi süreci incelenmektedir. Bankanın 306 elemanının incelendiği araştırmanın sonuçlarına göre, cinsiyet ve sosyoekonomik düzey, yönetici adayı olarak işe alınmayı tayin eder. Erkeklerin ve yüksek sosyoekonomik düzeydeki kişilerin yönetici adayı olarak işe alınma olasılıkları, kadınların ve düşük sosyoekonomik düzeydeki kişilerin yönetici adayı olarak işe alnıma olasılıklarından daha yüksektir. Buna karşın, işteki gelişim imkanları (ilk görev tayini, rotasyon ve eğitim fırsatları) ve yükselmeler (maaş ve terfi) bakımından kadın ve erkek elemanların arasında fark yoktur. Yönetici adayı ve memur kadrosunda, terfi imkanları benzer olmakla birlikte yönetici adaylarınınyüksek maaş almaları dikkat çekicidir. Banka ortamındaki gelişim fırsatları olarak iki kadro arasındaki tek fark, yönetici adaylarının merkeze, memurların ise şubelere gönderilmeleridir. Fakat araştırma sonuçlan, ilk görev tayininin, maaşlara ve terfiye etkisi olmadığım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management Trainee Track in the Turkish Banking Sector by Betül Özuğur In Turkey, some organizations started to hire employees as management trainees besides traditional employees called regular officials in 1980s. They applied different criteria while recruiting management trainees and providing them different development challenges from regular official's ones. Gender and socioeconomic background of the job applicants are found to be the key attributes that dtermine their recruitment to different paths. In Turkey, the banking sector has been a good example of recruiting and promoting via separate paths since the mid 1980s. The competitive environment of the banking sector that emerged beginning in mid 1980s required a mechanism to introduce change. So recruiting and promoting via separate paths are now widely applied in the Turkish banking system. This research is about the process that emerges to favor one candidate over another, or the reasons why one individual is identified as promotable over another who is not. I have investigated the recruitment and promotion processes in a medium-sized private bank by conducting a case study of the dual career structure. 306 employees' data were analyzed. According to the test results, gender and socioeconomic origin affect the assignment to a career path. Males are assigned to management trainee IVtrack, and having higher socioeconomic background determines assignment to management trainee track. Research findings also show that males do not experience greater developmental challenges (first job assignment, rotation, and training opportunities) and do not receice more organizational outcomes (salary and promotion) than do females. On the other hand, assignment to the management trainee track is only associated with higher salaries in terms of organizational outcomes, since management trainees cannot be discriminated by promotions. Both tracks benefit from same organizational opprotunities that are training and rotation. Although management trainees start their careers at the headquarter as first job assignment, the results show first job assignment does not affect career progression and salary in the bank.