Yalın üretim ve döngüsel ekonominin sürdürülebilir işletme performansı üzerindeki etki düzeyi: ankara sanayi bölgeleri örneği
The impact level of lean manufacturing and circular economy on sustainable business performance: ankara industrial zones case
- Tez No: 877617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Çalışma, Yalın Üretim tekniklerinin ve Döngüsel Ekonomi stratejilerinin birbiri ve sürdürülebilir işletme performansı üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu kapsamda, ülkemizdeki ve dünyadaki akademik çalışmalar incelenmiştir. Çalışma kapsamında; Yalın Üretim, Döngüsel Ekonomi ve Sürdürülebilir İşletme Performansı üzerine kurulan modele uygun ölçek oluşturulmuştur. Bu ölçek, literatürde bulunan çalışmalardan uyarlanarak çalışmaya eklenmiştir. Çalışmada Ankara Sanayi Bölgeleri'ne ilişkin bir sonuç almak hedeflenmiştir. Bu kapsamda Ankara'nın çeşitli sanayi bölgelerinden katılım gösteren ve Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 7 kümelenmedeki 1084 işletme çalışanı üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın verileri SPSS ve AMOS programları ile değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Ki-Kare Testi, Normallik Testi, Güvenilirlik ve Geçerlilik Testi ve Yapısal Eşitlik Modeli ile elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bulguların değerlendirilmesi sonucunda; Döngüsel Ekonominin Yalın Üretim üzerinde etkili olduğu, Yalın Üretim tekniklerinin uygulanmasının sürdürülebilir işletme performansı üzerinde doğrudan etkisi bulunduğu, Döngüsel Ekonomi stratejilerinin uygulanmasının sürdürülebilir işletme performansı üzerinde doğrudan etkisinin bulunmadığı fakat Döngüsel Ekonomi stratejilerinin Yalın Üretim teknikleri ile beraber kullanıldığında sürdürülebilir işletme performansı üzerinde bir etkiye sebep olduğu ortaya konulmuştur. Çalışma, bu alanda yapılacak olan diğer araştırmalara temel oluşturacak bir içerik ve uygulama referansı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aimed to reveal the impact of Lean Manufacturing techniques and Circular Economy strategies on each other and sustainable business performance. In this context, academic studies in our country and around the world were examined. A scale suitable for the model based on Lean Manufacturing, Circular Economy and Sustainable Business Performance has been created. This scale was added to the study by adapting from studies in the literature. The aim of the study is to get a result regarding Ankara Industrial Zones. In this context, the data of the research conducted on 1084 business employees in 7 clusters affiliated with the Organized Industrial Zone Directorate, participating from various industrial regions of Ankara, were evaluated with SPSS and AMOS programs. Within the scope of the study, data were analyzed using Chi-Square Test, Normality Test, Reliability and Validity Test and Structural Equation Model. As a result of the evaluation of the findings; It has been revealed that Circular Economy is effective on Lean Manufacturing, the application of Lean Manufacturing techniques has a direct effect on sustainable business performance, the application of Circular Economy strategies does not have a direct effect on sustainable business performance, but when Circular Economy strategies are used together with Lean Manufacturing techniques, it causes an effect on sustainable business performance. The study has become a content and application reference that will form the basis for other research in this field.