1999-2023 yılları arası mekansal değişimin incelenmesi yoluyla Hatay/Antakya kent merkezindeki deprem hasarının coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla değerlendirilmesi
Evaluation of earthquake damage in Hatay/Antakya city center by investigation of spatial change between 1999-2023 with the help of geographical information systems
  1. Tez No: 877618
  2. Yazar: ÖZGECAN MALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Geography, Geodesy and Photogrammetry, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ülkemiz, bulunduğu coğrafi konumu itibariyle sık sık afetlerin meydana geldiği bir deprem ülkesidir. Depremler ile çeşitli afetler sonucu kentsel ve kırsal alanlarda mekansal değişimler meydana gelmektedir. Meydana gelen mekansal değişimleri Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri ile izlemek, analiz etmek mümkündür. Coğrafi Bilgi Teknolojileri ve Uzaktan Algılama yöntemleri ile uydu görüntüleri kullanılarak değişim analizleri yapmak, hızlı ve doğru bilgiye kısa sürede erişim sağlamak açısından fayda sağlamaktadır. Çalışmanın amacı Hatay/Antakya kent merkezinde 06.02.2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki iki büyük deprem sonucu hasar alan yapılara dair 1999-2023yıllarına ait uydu görüntüleri ile Coğrafi Bilgi Teknolojileri kullanılarak değişim tespitinin yapılmasıdır. Çalışmada, 1999 yılından itibaren günümüze kadar yapı stoğuna kazandırılmış olan yapıların, 1997-2023 yılları arasında yayınlanan yasa ve yönetmeliklere göre inşa edildiği kabul edilerek, deprem sonrası hasar alan yapılar bu kapsamda değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Our country is an earthquake country where disasters occur frequently due to its geographical location. Spatial changes occur in urban and rural areas as a result of earthquakes and various disasters. It is possible to monitor and analyze the spatial changes that occur with Remote Sensing and Geographical Information Technologies. Conducting change analyses using Geographical Information Technologies and Remote Sensing methods and satellite imagery provides benefits in terms of providing access to fast and accurate information in a short time. The aim of the study is to determine the change using Geographical Information Technologies with satellite images from 1999-2023 regarding the structures damaged by two large earthquakes of magnitude 7.7 and 7.6 in Kahramanmaraş, which occurred on 06.02.2023 in the city center of Hatay / Antakya, using Geographical Information Technologies. In the study, it is accepted that the structures that have been added to the building stock since 1999 until today have been built according to the laws and Decrees published between 1997-2023, and the structures that have been damaged after the earthquake have been evaluated in this context.