Bayanğalı Alimjanov'un Ömirdin Özi adlı eseri üzerine dil incelemesi (Hayatı-edebi kişiliği-inceleme metin-aktarım)
Language analysis of Bayanğalı Alimjanov on his work called Ömirdin Özi (Life-literary personality-analysis text-translation)
- Tez No: 877644
- Danışmanlar: PROF. DR. EKREM AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Çağdaş Kazak Edebiyatında şair, yazar, çocuk kitapları ve oyun yazarı, gazeteci, Tv sunucusu, senarist, sinema oyuncusu, yönetmen, akın doğaçlamacı, edebiyat bilimcisi ve Kazakistan'ın Onur İnsanı olan Bayanğalı Alimjanov'un kaleme aldığı Ömirdin Özi adlı eserinin dil incelemesi yapılmıştır. Eser, Türkiye Türkçesine aktarılarak ortak kökenden gelen Kazak Türkleri ve Türkiye Türklerinin birbirlerinin dilini ve edebiyatını daha iyi tanımaları ve bu eserin Türk edebiyatına ve Türk Dünyası edebiyatlarına kazandırılması amaçlanmıştır. Giriş, Dil İncelemesi, Metinler ve Sonuç bölümlerinden oluşan çalışmamızın Giriş bölümünde, Bayanğalı Alimjanov'un hayatı, eserleri ve edebî kişiliğinden bahsedilmiştir. Birinci bölüm olan dil incelemesi kısmında Ömürdin Özi adlı şiir kitabı Kazak Türkçesi ses bilgisi (Fonetik) ve şekil bilgisi (Morfolojik) yönünden incelenmiş, İkinci bölüm olan metinler kısmında ise ses ve şekil bilgisi açısından incelenen şiirlerin transkripsiyonu yapılmış ve ardından eserin Kazak Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarımı verilmiştir. Yaptığımız bu çalışmanın değerlendirirlmesi ile ilgili bilgiler de Sonuç bölümünde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
A linguistic analysis of Ömirdin Özi written by Bayanğalı Alimjanov, who is a poet, writer, children's books and playwright, journalist, TV presenter, screenwriter, film actor, director, improviser, literary scientist and Honored Person of Kazakhstan in Contemporary Kazakh Literature. By transferring the work to Turkey Turkish, it is aimed that Kazakh Turks and Turkey Turks, who have a common origin, get to know each other's language and literature better and to bring this work to Turkish literature and the literatures of the Turkic World. In the Introduction section of our study, which consists of Introduction, Language Analysis, Texts and Conclusion sections, Bayanğalı Alimjanov's life, works and literary personality are mentioned. In the first part of the language analysis section, the poetry book named Ömürdin Özi was analyzed in terms of Kazakh Turkish phonetics (Phonetics) and morphology (Morphology), and in the second part of the texts section, the transcription of the poems analyzed in terms of phonetics and morphology was made and then the translation of the work from Kazakh Turkish to Turkey Turkish was given. Information about the evaluation of this study is also included in the Conclusion section.