SiCp takviyeli etial 171 (AlSi10Mg) alüminyum alaşım matrisli kompozitten basınçlı pres döküm yöntemiyle parça üretimi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Production of etial 171 (AlSi10Mg) aluminium alloy based SiCp reinforced metal matrix composite piece by die casting method and investigation of mechanical properties
- Tez No: 268863
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KARATAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Teknik Eğitim, Mechanical Engineering, Technical Education
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
SiCp TAKVİYELİ ETİAL 171 (AlSi10Mg) ALÜMİNYUM ALAŞIM MATRİSLİ KOMPOZİTTEN BASINÇLI PRES DÖKÜM YÖNTEMİYLE PARÇA ÜRETİMİ VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Harun BAYARGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜAralık 2009ÖZETBu çalışmada, SiC parçacık takviyeli alüminyum esaslı kompozit malzeme Vorteks metodu ile üretilmiş ve aynı anda metal enjeksiyon makinesinde basınç altında kalıplanmıştır. Takviye malzemesi olarak 64 ?m boyutunda SiC parçacıkları hacimce %10 oranında ilave edilmiştir. Metal matris malzemesi metal enjeksiyon dökümüne uygun olan Etial 171 alüminyum alaşımı seçilmiştir. (Çekme ve Charpy darbe deneyi numuneleri beş farklı basınç altında; takviyesiz alaşım ve kompozit malzemeden beşer adet olmak üzere toplam on farklı parametrede üretilmiştir.) Metal enjeksiyon makinesi basınç değerleri 50, 100, 150, 200, 250 kg/cm2; enjeksiyon basıncı değerleri 313, 625, 938, 1250, 1563 kg/cm2 uygulanmıştır. Döküm sıcaklığı 670-680 ?C arasında gerçekleşmiştir. Çekme ve Charpy çentik deney numunelerinin dökümü için metal enjeksiyon kalıbı üretilmiştir. Numuneler üzerinde çekme deneyi, Charpy çentik darbe deneyi, sertlik ölçümü, optik mikroskopta mikroyapı incelemesi, gözenek ölçümleri yapılmıştır. SiC parçacık ilavesi ile kompozit numunelerin sertliği artmıştır. Kompozit numunelerin ortalama sertlik değeri 96 BHN, takviyesiz numunelerin ortalama sertlik değeri 86 BHN ölçülmüştür. Darbe deneylerinde alaşıma SiC parçacık ilavesi kompozit numunelerin darbe tokluğunu düşürmüştür. Kompozit numunelerin ortalama darbe tokluğu 3,51 J, takviyesiz alaşım numunelerinin 3,87 J ölçülmüştür. Kompozit numunelerin; çekme mukavemeti ortalama 233 MPa, akma mukavemeti ortalama 153 MPa, takviyesiz numunelerin; çekme mukavemeti ortalama 279 MPa, akma mukavemeti ortalama 186 MPa ölçülmüştür. Ayrıca enjeksiyon basıncının artmasıyla gözenek miktarının % 0,2'ye kadar düştüğü gözlenmiştir.Bilim kodu : 708.3.028Anahtar kelimeler : SiCp, metal matrisli kompozit, Vorteks yöntemi, parçacık,basınçlı pres döküm, Al alaşımıSayfa adedi : 105Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Çetin KARATAŞ
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF ETİAL 171 (AlSi10Mg) ALUMINIUM ALLOY BASED SiCp REINFORCED METAL MATRIX COMPOSITE PIECE BY DIE CASTING METHOD AND INVESTIGATION OF MECHANICAL PROPERTIES(M.Sc. Thesis)Harun BAYARGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYDecember 2009ABSTRACTIn this study, aluminum based SiCp reinforced metal matrix composite materials had been produced by vortex method and at the same time these materials were moulded under high pressure by die casting machine. The aluminium material was reinforced with 10 vol. % of SiC particles with an average size of 64?m. Etial 171 which is suitable for die casting, was chosen as a metal matrix. By this method; samples were produced at ten different parameters under five different pressures; five samples were produced as Al-alloy, other five samples were produced as metal matrix composites. Die casting machine pressure and inside pressure of mould values were 50, 100, 150, 200, 250 kg/cm2; 313, 625, 938, 1250, 1563 kg/cm2. The casting temperatures were between 670 and 680 ?C. Die casting mould was produced to be casted Charpy and tensile samples. Tensile strength test, Charpy impact test, hardness test, investigation of microstructure by optical microscope and porosity test were performed on those samples. Composite samples? hardness were increased after adding SiC particles. It was observed that; composite samples? hardness average value is 96 BHN, unreinforced alloy samples? hardness average value is 86 BHN. It was observed that; composite samples? tensile and yield strengths average values are 233 MPa and 153 MPa, unreinforced alloy samples? tensile and yield strengths average values are 279 MPa and 186 MPa. It was observed that increasing the pressure of injection causes decreasing porosity value is % 0,2.Scence code : 708.3.028Key Words : SiCp, metal matrix composite, Vortex method, particle, diecasting, Al-alloyPage number : 105Adviser : Assist. Prof. Dr. Çetin KARATAŞ