Afganistan ekonomisinde 2001-2020 dönemi kadın işgücünün dönüşümü
The transformation of women labor in the Afghan economy from 2001 to 2020
  1. Tez No: 877655
  2. Yazar: HAJERA HAMKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ SIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma İktisadı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, Afganistan'ın ekonomik gelişimi ve kadınların işgücüne katılımı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. 2001 ile 2020 yılları arasındaki dönemde, Afganistan'da kadınların istihdam edilme oranları ve ekonomideki rolleri üzerinde odaklanılmıştır. Çalışmanın amacı, bu süreçteki değişimleri analiz etmek ve kadınların ekonomideki yerini anlamak için verileri değerlendirmektir. Kadın işgücünün ekonomik büyümeye etkisi, eğitim seviyeleri, sosyal normlar ve hükümet politikaları gibi faktörler de incelenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Afganistan'da kadınların işgücündeki rolünü anlamak ve gelecekteki politika önerilerine katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between Afghanistan's economic development and women's participation in the workforce. It focuses on the period between 2001 and 2020, analyzing the rates of female employment and their roles in the economy in Afghanistan. The objective of the study is to evaluate the data to understand the changes during this period and assess women's position in the economy. Factors such as the impact of female labor force on economic growth, education levels, social norms, and government policies have also been examined. In conclusion, this study seeks to understand the role of women in the workforce in Afghanistan and contribute to future policy recommendations.