Kadın voleybolcularda miyofasyal gevşemenin omuz internal ve eksternal rotasyon izokinetik kuvvete ve smaç top hızına akut etkisi
Acute effect of myofascial release on shoulder internal and external rotation isokinetic strength and spike ball speed in female volleyball players
- Tez No: 877661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF CENGİZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı kadın voleybolcularda kendi kendine miyofasyal gevşemenin (SMR) omuz internal (IR) ve eksternal rotasyon (ER) izokinetik kuvveti ile smaç top hızına akut etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya Türkiye Voleybol Federasyonu 1. ve 2. Lig'inde oynayan 33 kadın voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. İzokinetik kuvvet ve smaç top hızı belirlemek için katılımcılardan SMR olmaksızın (referans değeri, ilk 2 seans) ve SMR sonrası (son iki seans) olmak üzere 4 ayrı seansta ölçüm alınmıştır. Omuz IR ve ER izokinetik kuvveti, Isomed 2000 izokinetik kuvvet dinamometresi (D&R Ferstl GmbH Hemau, Germany) aracılığıyla dominant omuzda 300 °/s açısal hızda konsantrik/konsantrik modda belirlenmiştir. Test sonrası Zirve tork (ZT), rölatif tork (RT), iş ve güç verileri kaydedilmiştir. Smaç top hızı için katılımcılardan voleybol sahasının 4 numaralı bölgesinden rakip sahaya paralel doğrultuda 5 başarılı smaç vuruşu gerçekleştirmeleri istenmiş ve smaç top hızı radar tabancasıyla (Pocket Radar, Inc, Santa Rosa, CA) belirlenmiştir. SMR protokolünde voleybol oyuncularının dominant omuz infraspinatus kasına lakros topu ile SMR uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the acute effect of self-myofascial release (SMR) on shoulder internal (IR) and external rotation (ER) isokinetic strength and spiked ball speed in female volleyball players. 33 female volleyball players playing in the 1st and 2nd League of the Turkish Volleyball Federation participated in the study voluntarily. To determine isokinetic strength and spiked ball speed, participants were measured in 4 separate sessions: without SMR (reference value, first 2 sessions) and after SMR (last two sessions). Shoulder IR and ER isokinetic strength were determined in concentric/concentric mode at an angular speed of 300°/s on the dominant shoulder by an Isomed 2000 isokinetic strength dynamometer (D&R Ferstl GmbH Hemau, Germany). After the test, Peak torque (PT), relative torque (RT), work and power data were recorded. For the spiked ball speed, the participants were asked to perform 5 successful spikes from the 4th area of the volleyball court in a direction parallel to the opponent's court, and the spiked ball speed was determined with a radar gun (Pocket Radar, Inc, Santa Rosa, CA). In the SMR protocol, SMR was applied to the dominant shoulder infraspinatus muscle of volleyball players with a lacrosse ball.