Işıkla polimerize olan pulpa kapaklama materyallerinin simüle vital pulpa üzerindeki ısı değişimine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of light-cymerized pulp capping materials on temperature change on simulated vital pulp
- Tez No: 877666
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA KAŞIKÇI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, direkt pulpa kuafajı için kullanılan ışıkla polimerize olan materyallerin polimerizasyon sırasında açığa çıkardığı sıcaklık değişimlerini incelemektir. Materyal ve metot: Bu çalışmada 1 adet premolar diş kullanıldı. Diş kuron kole sınırının 2 mm altından separe yardımıyla kesildi. 3x3 mm kavite açılarak, 1mm genişliğinde pulpa ekspoz edilerek sınıf 1 kaviteler açıldı. Işıkla sertleşen kuafaj materyalleri olarak Theracal LC, Theracal PT, BioCal Cap ve Ultrablend Plus kullanıldı. Bu materyaller Elipar S10 ışık cihazı kullanılarak polimerize edildi. Bu materyallerin polimerizasyonu sırasındaki sıcaklık artışı, ağzı simüle eden su banyosu içinde T tipi termokupl kullanılarak ölçülerek kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda kullanılan ışıkla sertleşen materyaller polimerizasyon sırasında açığa çıkardığı sıcaklık değişimleri arasında anlamlı fark olduğu bulundu. Theracal PT'nin diğer materyallere göre daha çok sıcaklık artışına neden olduğu tespit edildi. Diğer materyallerin polimerizasyon sırasında sıcaklık artışları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Sonuç: Theracal PT diğer materyallere göre daha çok sıcaklık artışının yol açmıştır. Ancak pulpa için kritik değer olan 5,5°C'yi aşmamıştır. Diğer materyallerin polimerizasyonu sırasında sıcaklık değişimleri arasında belirgin bir fark gözlenmemiştir. Theracal PT direkt kuafaj sırasında kullanımı yüksek sıcaklık artışlarına neden olduğundan dikkatli kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this thesis is to examine the temperature changes caused by light-cured materials used for direct pulp capping during polymerization. Materials and methods: One premolar tooth was used in this study. The tooth crown was cut 2 mm below the chole border with the help of a separator. Class 1 cavities were opened by opening a 3x3 mm cavity and exposing 1 mm wide pulp. Theracal LC, Theracal PT, BioCal Cap and Ultrablend Plus were used as light-curing capping materials. These materials were polymerized using the Elipar S10 light device. The temperature increase during the polymerization of these materials was measured and recorded using a T-type thermocouple in a water bath simulating the mouth. Results: It was found that there was a significant difference between the temperature changes caused by the light-cured materials used in our study during polymerization. It was determined that Theracal PT caused more temperature increases than other materials. No statistically significant difference was observed between the temperature increases of the other materials during polymerization. Conclusions: Theracal PT caused more temperature increases than other materials. However, it did not exceed 5,5°C, which is the critical value for the pulp. No significant difference was observed between temperature changes during the polymerization of other materials. Theracal PT should be used with caution as its use during direct capping causes high temperature increases.