Real-time stability analysis in food systems with magnetic resonance
Manyetik rezonans ile gıda sistemlerinde gerçek zamanlı stabilite analizi
- Tez No: 877667
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, PROF. DR. ROB MORRIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gıda stabilitesi her zaman tüketicilerin, gıda üreticilerinin ve düzenleyici makamların ilgi alanı olmuştur. Gıda güvenliği ve gıda kalitesi sorunları nedeniyle daha da önemli hale gelmektedir. Bu tezde, çalışmanın ilk kısmı, gıda sistemlerinin stabilitesini analiz etmek için kullanılacak taşınabilir bir NMR probunun geliştirilmesi ve optimizasyonuna odaklanmıştır. Tasarım süreci, manyetik alan homojenliğini ve gücünü optimize etmek için simülasyonları da içeriyor. Daha sonra, bu özel yapım taşınabilir NMR probu sükroz, mısır şurubu, jelatin ve sudan oluşan bir model gıda sistemi üzerinde test edilmiştir. Doğrusal bir regresyon modeli aracılığıyla yapılan korelasyonlar, toplam çözünür katı içeriğini (TSS) izlemek için kullanıldığını ve T2eff relaksasyon süreleriyle ilişkilendirildiğini göstermektedir. Verilerin grafiğinde doğrusal bir ilişki gözlemlenmiştir. Regresyon analizi buna göre yapılmıştır. Uyum eksikliği testi p-değeri 0,210 olarak bulunmuştur ve modelin iyi uyum sağladığını gösteren yüksek bir belirleme katsayısına (R² = 0,9113) sahiptir. İkinci bölümde, karmaşık gıda sistemlerini tam olarak anlamak için görüntülemenin gerekli olup olmadığını belirlemek amacıyla, yüksek metoksil pektin (HMP) ile karıştırılmış bezelye protein izolatına (PPI) odaklanan bir model gıda sisteminde gıda stabilitesini değerlendirmek için bir tezgâh üstü Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRI) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Food stability has always been the interest of the consumers, food producers and regulatory authorities. It is becoming more significant due to the food safety and food quality issues. In this thesis, the initial part of the study focused on the development and optimization of a portable NMR probe which will be used to analyze food systems. The design process included simulations to optimize the magnetic field homogeneity and strength. Then, this custom-built portable NMR probe was tested through a model food system which consists of sucrose, corn syrup, gelatine and water. Correlations done through a linear regression model show its use to monitor the total soluble solid content (TSS) and correlated it with T2eff relaxation times. A linear relationship was observed on the plot of data. Regression analysis was performed accordingly. The lack-of-fit test p-value is found to be 0.210 and has a high coefficient of determination (R² = 0.9113) which shows the model fits well. In the second part, to determine if imaging is necessary to fully understand complex food systems, a benchtop Magnetic Resonance Imaging (MRI) was used to assess the food stability in a model food system which is focusing on pea protein isolate (PPI) mixed with high methoxyl pectin (HMP).