Artırılmış gerçeklik uygulamaları içerisinde grafik tasarımı bağlamında temel tasarım ve strüktür uygulama örnekleri
Examples of basic design and structure in the context of graphic design within augmented reality applications
- Tez No: 877677
- Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bilgi çağının odağında bulunan teknoloji, giderek dijitalleşen dünyanın itici gücü olarak öne çıkmaktadır. Bu manada öncü teknolojilerden olan bilgisayar, internet ve her türlü dijital veriyi işleyebilen akıllı cihazlar grafik tasarımın fiziksel dünyasında dijital zenginleşmenin önünü açarak paradigma değişimine yol açmıştır. Bu konuda çarpıcı örneklerden biri, bilginin grafik tabanlı gerçeklikle etkileşimli kullanımı sonucu ortaya çıkan artırılmış gerçeklik teknolojisidir. Düşük maliyetli, akılda kalıcı ve kullanıcı dostu arayüzlerle yenilikçi bir teknoloji olarak ortaya çıkan artırılmış gerçeklik, Grafik tasarımı özelinde temel tasarım eğitimi için bilişsel boşlukları doldurmak üzere yardımcı bir teknoloji olarak yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Artırılmış gerçeklik, yüksek farkındalık sunmasının yanında, analitik süreçlerin gelişimini destekleyen ve gerçek dünyayla bütünleşen bir teknolojidir. Etkileşimli tasarımların hazırlanmasındaki başarısı dikkate alındığında, grafik tasarımın hemen her aşamasında etkileyici, sürükleyici ve keşfetme odaklı bir yaklaşım sunmaktadır. Bu araştırmada teknoloji ve yeniliğe yatkın bir disiplin olan grafik tasarımı disiplininde temel tasarım unsuru olan strüktür konusu için artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanılabilirliği uygulama çalışmaları dâhilinde irdelenmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünden itibaren bilgisayar grafikleri üzerinden insan-makine etkileşimini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan artırılmış gerçeklik teknolojisinin ne olduğuna, tarihi gelişimine, çalışma prensiplerine ve kullanım alanlarına dair taramalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırmanın özünü oluşturan grafik tasarımı bağlamında temel tasarım, strüktür ve artırılmış gerçeklik kullanımına dair taramalar sunulmuştur. Dördüncü bölümde tasarımın detaylı tanımlaması ve grafik tasarımında strüktür konusuna dair taramalar açıklanarak, uygulama çalışmalarıyla ortak noktaları vurgulanmıştır. Araştırmanın altıncı bölümünde strüktür temelinde, üç boyutlu olarak hazırlanan çalışmaların artırılmış gerçeklik teknolojisiyle sunumu gösterilmiş olup, artırılmış gerçekliğin temel tasarım özelinde grafik tasarımı için bir tamamlayıcı unsur olarak kullanılabilirliği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The technology at the heart of the information age emerges as the driving force of an increasingly digital world. In this sense, pioneering technologies such as computers, the internet, and smart devices capable of processing all kinds of digital data pave the way for digital enrichment in the physical world of graphic design, leading to a paradigm shift. A striking example of this is augmented reality technology, which emerges from the interactive use of information with graphic-based reality. Augmented reality, which has emerged as an innovative technology with low cost, memorable, and user-friendly interfaces, has started to become widespread as an auxiliary technology to fill cognitive gaps in basic design education, specifically in graphic design. In addition to offering high awareness, augmented reality supports the development of analytical processes and is a technology integrated with the real world. Considering its success in preparing interactive designs, it offers an impressive, immersive, and exploration-focused approach at almost every stage of graphic design. This research examines the usability of augmented reality technology for the structure, which is a fundamental design element in the discipline of graphic design, a discipline prone to technology and innovation, within the scope of application studies. From the second part of the research onwards, scans were conducted on what augmented reality technology is, its historical development, working principles, and areas of use, aiming to maximize human-machine interaction through computer graphics. In the third part, scans regarding basic design, structure, and the use of augmented reality in the context of graphic design, which form the essence of the research, are presented. In the fourth part, detailed definitions of design and scans on the topic of structure in graphic design are explained, emphasizing common points with application studies. In the sixth part of the research, the presentation of works prepared in three dimensions based on structure with augmented reality technology is shown, and the usability of augmented reality as a complementary element for graphic design in terms of basic design is expressed.