Değerler ve elektronik ağızdan ağıza iletişimin halkın medikal turizm gelişimine yönelik tutumu üzerindeki etkisi
The impact of values and electronic word of mouth on public attitudes towards medical tourism development
- Tez No: 877684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Medikal turizm sürekli olarak gelişmek zorunda olup rakip pazarda kendini öne çıkarmak isteyen sağlık kuruluşları ve acentelerle doludur. Bu rekabet etkenleri her sektörde olduğu gibi bu sektörde de fazla ve değişkendir. Sosyal değerlerin ve elektronik ağızdan ağıza iletişimin etkisi de medikal turizm alanında oldukça fazla ve etkin olmaktadır. Bu araştırmanın amacı, değerler ve elektronik ağızdan ağıza iletişimin halkın medikal turizmin gelişmesine yönelik tutumu üzerindeki etkisinin yapısal eşitlik modeliyle incelenmesidir. Araştırma yapılırken toplanan veriler anket aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Tekirdağ ilinde daha önce sağlık turizmini bünyesinde bulunduran sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti almış rast gele seçilen 483 kişi oluşturmaktadır. Değerler, elektronik ağızdan ağıza iletişim, halkın medikal turizme yönelik tutumu arasındaki ilişkiler ortaya konulmuştur. Tekirdağ ilinde daha önce sağlık turizmini bünyesinde bulunduran sağlık kuruluşlarından sağlık hizmeti almış rast gele seçilen 483 kişiye yapılan anketin analizinde, IBM SPSS ve AMOS programları kullanılmıştır. Kurulan hipotezler Yapısal Eşitlik Modeliyle test edilmiştir. Değerlerin (sinizmin), kaliteli hizmet alma kaygısı üzerinde anlamlı, ülke ekonomisine katkısında ise doğrudan anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Çabanın ödüllendirilmesinin ülke ekonomisi üzerinde anlamlı, kaliteli hizmet alma kaygısında ise doğrudan anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Kader kontrolün, kaliteli hizmet alma kaygısı ve ülke ekonomisine katkısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür. Elektronik ağızdan ağıza iletişimin, ülke ekonomisine katkısı ve kaliteli hizmet alma kaygısı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Medical tourism has to constantly evolve and is full of healthcare organizations and agencies that want to stand out in the competitive market. These competitive factors are many and variable in this sector, as in every sector. The impact of social values and electronic word of mouth communication is also quite high and effective in the field of medical tourism. The aim of this research is to examine the effect of values and electronic word of mouth communication on the public's attitude towards the development of medical tourism with a structural equation model. Data was collected for the study using survey method. The research sample includes 483 individuals randomly selected from health institutions providing health tourism services in Tekirdağ province. The relationships between values, electronic word of mouth communication, and the public's attitude towards medical tourism have been revealed. The data obtained as a result of the survey of 483 randomly selected people who previously received health services from health institutions that include health tourism in Tekirdağ province were analyzed using IBM SPSS and AMOS programs. With the Structural Equation Model, the established hypotheses were tested. It has been observed that values (cynicism) have a significant effect on the anxiety of receiving quality service, and electronic word of mouth communication has a significant effect on the anxiety of receiving quality service. It has been observed that values (cynicism) do not have a significant effect on the anxiety of receiving quality service and do not have a direct significant effect on the contribution to the country's economy. It has been observed that rewarding effort does not have a significant effect on the country's economy and does not have a direct significant effect on the concern about receiving quality service. It has been observed that fate control has a significant effect on the concern for receiving quality service and its contribution to the country's economy. It has been observed that electronic word of mouth communication has a significant effect on its contribution to the country's economy and the concern for receiving quality service.