Spor tüketicilerinin online platformlarda tüketici sadakatinde sosyal medya kullanımı ve elektronik ağızdan ağıza iletişim etkisi
The effect of social media use and electronic word-of-mouth on sports consumers' consumer loyalty on online platforms
  1. Tez No: 951725
  2. Yazar: DENİZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ERDEM AKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, spor tüketicilerinin online platformlarda sosyal medya kullanımı (SMK) ve elektronik ağızdan ağıza iletişim davranışlarının marka farkındalığı, marka güveni, tüketici sadakati ve yeniden satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde dijital etkileşimler, pazarlama stratejilerinde merkezi bir rol oynamaktadır. Bu bağlamda, özellikle spor markalarının tüketicileriyle kurduğu iletişim ağları, marka algıları ve satın alma davranışları üzerinde ciddi bir etki yaratmaktadır. Çalışmanın temel amacı, spor tüketicilerine yönelik PLS-SEM yaklaşımı ile SMK ve elektronik ağızdan ağıza iletişim'in bu marka değişkenlerine doğrudan ve dolaylı etkilerini ortaya koymaktır. Ankete dayalı veri toplama yöntemiyle elde edilen veriler; ölçüm ve yapısal model analizi, yakınsak ve ayrıştırıcı geçerlilik testleri, VIF, R² ve f² istatistikleri aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of sports consumers' behaviors related to social media use (SMU) and electronic word of mouth (eWOM) on brand awareness, brand trust, consumer loyalty, and repurchase intention within online platforms. Today, digital interactions play a central role in marketing strategies. In this context, especially the communication networks established by sports brands with their consumers create a significant effect on brand perceptions and purchasing behaviors. The primary objective of this study is to reveal the direct and indirect effects of SMU and eWOM on these brand-related variables among sports consumers using the PLS-SEM approach. Data were collected through a survey-based method and analyzed using measurement and structural model analysis, convergent and discriminant validity tests, as well as VIF, R², and f² statistics.