Mukopolisakkaridozlu hastalarda farklı tonometrelerle göz içi basınç ölçüm sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of intraocular pressure measurement results with different tonometers in patients with mucopolysaccharidosis
- Tez No: 877689
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜSLÜM TOPTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, mukopolisakkaridoz hastalarındaki iskelet bozuklukları, mental retardasyon gibi problemlerden dolayı Icare rebound tonometre ve non kontakt tonometre gibi non-invaziv ve dolayısıyla potansiyel olarak bu hastalarda daha iyi tolere edilebilecek tonometrileri; daha zor tolere edilebilen, ölçümü daha uzun süren ve altın standart yöntem olan Goldmann aplanasyon tonometresi ile karşılaştırma amacıyla yapıldı. Göz Hastalıkları Anabilim Dalımızın Glokom biriminde takipli 54 olgunun 54 gözünden non kontakt tonometre, Icare rebound tonometre, Goldmann aplanasyon tonometresi ile göz içi basınç ölçümleri alındı. Olguların santral korneal kalınlıkları ölçüldü. Detaylı bir ön segment ve fundus muayenesi yapılarak korneal bulanık dereceleri ve cup/disc oranları not edildi. Icare rebound tonometre ve non kontakt tonometre ölçümleri altın standart yöntem olan Goldmann aplanasyon tonometresi ölçümleri ile karşılaştırıldı. Bu üç tonometrik yöntem ile yapılan ölçümlerin, olguların santral korneal kalınlıkları ve korneal bulanıklık dereceleri ile ilişkileri araştırıldı. İstatistiki analizlerde Spearman korelasyon testi, Wilcoxon işaretli sıra testi ve Bland-Altman analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to compare non-invasive and potentially better tolerated tonometers such as Icare rebound tonometer and non-contact tonometer with Goldmann applanation tonometer, which is more difficult to tolerate, takes longer to measure and is the gold standard method because of skeletal disorders and mental retardation in patients with mucopolysaccharidosis. Intraocular pressure measurements were obtained with noncontact tonometer, Icare rebound tonometer and Goldmann applanation tonometer from 54 eyes of 54 patients who were followed up in the Glaucoma Unit of our Ophthalmology Department. Central corneal thickness was measured. A detailed anterior segment and fundus examination was performed and corneal clouding degrees and cup/disc ratios were noted. Icare rebound tonometer and non-contact tonometer measurements were compared with the gold standard Goldmann applanation tonometer measurements. The correlations of the results of these three tonometric methods with the central corneal thickness and corneal clouding degree were analyzed. Spearman correlation test, Wilcoxon signed rank test and Bland-Altman analysis were used for statistical analysis.