Preinvaziv servikal kanserli kadınların cinsel yaşam kalitesi ve ilişkili faktörlerin incelenmesi
Investigation of sexual quality of life and related factors in women with preinvasive cervical cancer
  1. Tez No: 877688
  2. Yazar: MÜCAHİT TALHA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, preinvaziv servikal kanserli kadınların cinsel yaşam kalitesi ve ilişkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma prospektif tanımlayıcı tipte olup, evrenini Ankara'da bulunan bir kadın doğum hastanesinin jinekolojik onkoloji polikliniğinde preinvaziv servikal kanser tanısı almış, cerrahi tedavi sürecini tamamlayan ve tedavi sonrası kontrole gelen kadınlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 150 preinvaziv servikal kanserli kadın oluşturmuştur. Araştırma Şubat-Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerin elde edilmesinde Veri Toplama Formu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın (CYKÖ-K) Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan verilerin analizinde frekans analizi (sayı, yüzde, ortalama), t- testi, ANOVA, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis-H analizi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada, jinekolojik-onkoloji polikliniğine gündüz çalışma saatleri içerisinde tedavi sonrası, 3-6 ay sonra kontrol muayenesine gelen cinsel yönden aktif kadınlara araştırmacı tarafından çalışmada kullanılan form ve ölçekler yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Preinvaziv servikal kanserli kadınlarını CYKÖ-K'den aldıkları ortalama puan 49,21±13,80'dir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the sexual life quality of women with preinvasive cervical cancer and related factors. The research is of a prospective descriptive type and its universe was composed of women who were diagnosed with preinvasive cancer in the gynecological cervical oncology outpatient clinic of maternity hospital located in Ankara, completed the surgical treatment process and came for post-treatment control. The sample of the study consisted of 150 women with preinvasive cervical cancer. The research was carried out on the date February December 2022. In the acquisition of data, in the reasearch, the data collection form and the sexual life quality Scale-Female (SQoL-F) form was used. Frequency analysis (number, percentage, average), t-test, ANOVA, Mann Whitney-U, Kruskall Wallis H analysis and Pearson correlation coefficient were used in the analysis of the data collected within the scope of the research. In the research, the forms and scales used in the study were applied by the researcher to sexually active women who came to the gynecological-oncology outpatient clinic during daytime working hours for a follow-up examination 3-6 months after the treatment, by face-to-face interview method. The average score of women with preinvasive cervical cancer on SQoL-F is 49.21 = 13.80.