Gayrimenkul değerleme şirketlerinin genel piyasa yapısı nasıldır?
What is the general market structure of real estate appraisal companies?
  1. Tez No: 877708
  2. Yazar: MERYEM ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ZAFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de kurulmuş bulunan gayrimenkul değerleme şirketlerinin kurumsal yapısına dair sistematik bilgi elde etmektir. . Bu çerçevede uluslararası değerleme kuruluşları ve standartları, gelişmiş ülkelerde gayrimenkul değerleme şirketlerinin yapısı, Türkiye'deki değerleme şirketlerinin kurumsal yapıları, kurumsal yapı nedeniyle çalışanların yaşadıkları sorunlar, şirketlerin mali sorunları, çalışan değerleme uzmanlarının değerleme şirket kültürü ile bağlılık algıları arasındaki ilişkiler, işleyiş ve usuller, tarihi gelişimi, hangi usul ve esaslara dayalı olarak değerleme faaliyetini yürüttükleri, değerleme şirketlerinin değerleme süreç ve yöntemlerine ilişkin kanuni sınırlamalar ve istisnalarının belirlenmesine yönelik bilgiler değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden mülakat (görüşme) yöntemi kullanılmış olup bu çerçevede 10 (on) gayrimenkul değerleme uzmanına yarı yapılandırılmış 7 görüşme sorusu yüz yüze sorulmuştur. Görüşme soruları arasında kurumsal yapıdan, sermaye ve mali sorunlardan kaynaklanan sorunlar, değerleme şirketlerinde insan kaynakları, görev dağılımı ve organizasyon yapısı, hizmet içi eğitim ve geliştirme faaliyetleri ve kurumsal kültür ile ilgili sorular sorulmuştur. Araştırma sonucunda gayrimenkul değerleme şirketlerinin multidisipliner yapıda olduğu, organizasyon şeması oluşturulurken liyakat ve tecrübeye dikkat edildiği, mali dalgalanmaların ve mevzuattan kaynaklanan eksikliklerin şirketleri doğrudan etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to obtain systematic information on the corporate structure of real estate appraisal companies established in Turkey. In this framework, international appraisal organizations and standards, the structure of real estate appraisal companies in developed countries, the corporate structure of appraisal companies in Turkey, the problems experienced by employees due to the corporate structure, the financial problems of the companies, the relationship between the appraisal company culture and loyalty perceptions of the working appraisers, the operation and procedures, the historical development, the procedures and principles on which they carry out appraisal activities, the legal limitations and exceptions regarding the appraisal processes and methods of the appraisal companies were evaluated. Interview method, one of the qualitative research methods, was used in the research and within this framework, 7 semi-structured interview questions were asked to 10 (ten) real estate appraisers face to face. Among the interview questions, questions were asked about problems arising from corporate structure, capital and financial problems, human resources, task distribution and organizational structure, in-service training and development activities and corporate culture in valuation companies. As a result of the research, it was determined that real estate appraisal companies have a multidisciplinary structure, merit and experience are taken into consideration while creating the organizational chart, financial fluctuations and deficiencies arising from legislation directly affect the companies.