Psychogeography and Uncanny Spaces in Shirley Jackson's The Haunting of Hill House, Stephen King's The Shining, Ursula K. Le Guin's Tombs of Atuan, and Jo Walton's Lent
Shirley Jackson'ın The Haunting of Hill House, Stephen King'in The Shining, Ursula K. LeGuin'in Tombs of Atuan ve Jo Walton'ın Lent romanlarında psikocoğrafik tekinsiz mekânlar
  1. Tez No: 877714
  2. Yazar: MELİS BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tezin amacı yer/mekânın bireylerle nasıl etkileşime girdiğini, onları nasıl şekillendirdiğini ve değiştirdiğini tartışmak ve mekânsal dinamiklerin mimari, tekinsiz ve doğaüstü elementler aracılığıyla aktif güç olarak işlev gördüğünü göstermektir. Yi-Fu Tuan, Tim Creswell, Linda McDowell, Henry Lefebvre ve Gaston Bachelard gibi birçok bilim insanı yer/mekân üzerine birçok önemli çalışma sağlamış ve mekânsal tartışmalar için zemin hazırlamıştır. En popüler kavramlardan birisi olan, perili köşkler, oteller ve perili, insan olmayan mekanlar gibi tekinsiz mekanlar edebi yer/mekân temsili örneklerindendir ve önemli ölçüde korku ve fantastik kurgu altında üretilirler. Guy Debord ve psikocoğrafya alanındaki çalışmaları psikoloji ve coğrafyayı birleştirerek ikisi arasındaki ilişkiye odaklanmaktadır. Tezin amacı, yer/mekân temsillerinin çeşitli örneklerini değerlendirmek ve aynı zamanda mekanların, etkilenen mekanlarla hem fiziksel hem de fizyolojik anlamda nasıl etkileşime geçtiğini incelemektir. Bu bakış açısı aynı zamanda değişimi tecrübe eden ve paralel olarak bir etki bırakan ortamlar arasında somut ve soyut etkileşimleri incelemeyi de kapsamaktadır. Bu tez, edebiyat ve psikocoğrafya üzerinde mekânsal tartışmalar çerçevesinde Shirley Jackson tarafından yazılan The Haunting of the Hill House (2006), Stephen King tarafından yazılan The Shining (2012), Ursula K. Le Guin tarafından yazılan Tombs of Atuan (1984) ve Jo Walton tarafından yazılan Lent (2019) eserlerini, musallat olma kavramını keşfederek insan olan ve insan olmayan varlıklar olarak mekânlar temsilleri açısından incelemektedir. Bu tez aynı zamanda insan olmayan mekanların yalnızca anlatıda önemli bir rol oynamadığını, aynı zamanda eserlerdeki diğer karakterlerin psikolojik seviyede etkileşime geçtiği karakterler olarak işlev gördüklerini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu tezde incelenen tüm eserler hikâyeye katkıda bulunan tekinsiz mekanlar içermektedir ve karakterlerle hem fiziksel hem de psikolojik olarak aktif bir şekilde ilişki kurmaktadırlar. Eserlerdeki ürkütücü ortamlara doğaüstü güçler musallat olmuştur ya da bireylere psikolojik olarak musallat olarak hafızalarını ve ruhsal durumlarını değiştirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to discuss how space interact with, shape and alter the individuals, and to show that spatial dynamics function as active forces through architecture, uncanny and supernatural elements. Many important scholars like Yi-Fu Tuan, Tim Creswell, Linda McDowell, Henry Lefebvre, and Gaston Bachelard have provided many important works on space/place and set the groundwork for spatial discussions as one of the most popular notions, uncanny spaces such as haunted houses, hotels and possessed non-human spaces are representations of literary space/place and they were significantly produced under horror or fantasy fiction. Guy Debord and his studies in Psychogeography combine psychology and geography by focusing on the relationship between the two. The intent is to evaluate various representations of place and space as well as look at the ways that affected spaces interact with effecting spaces in both a physical and psychological sense. This includes looking into the tangible and intangible interactions among environments that experience change and those that have an impact, correspondingly. Within the framework of spatial discussions on literature and psychogeography, this dissertation analyzes the texts The Haunting of the Hill House (2006) by Shirley Jackson, The Shining (2012) by Stephen King, Tombs of Atuan (1984) by Ursula K. Le Guin and Lent (2019) by Jo Walton in correlation to their representations of spaces as both non-human and human entities, through exploring the notion of hauntings. As such this dissertation will demonstrate how these non-human spaces not only play a significant role in the narrative but also serve as characters that the other characters in the novels interact with on a psychological level. As a result, all of the books that will be examined in this dissertation contain uncanny spaces that actively participate in the story and appear to be engaging with the characters both physically and psychologically. The eerie settings in the novels seem to be either haunted by paranormal forces or psychologically haunting individuals by changing their memories and mental states.