Kayseri (Türkiye) merkezindeki aktar ve halk pazarlarında bulunan bitkilerin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanical characteristics of plants sold in herbalists and public bazaars in central Kayseri (Türkiye)
- Tez No: 877715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GENÇAY AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Kayseri merkezdeki aktarlarda ve halk pazarlarında bulunan bitkiler üzerinde etnobotanik araştırmaları kapsamaktadır. Çalışmada 20 farklı aktar ve halk pazarı belirli aralıklarla ziyaret edilmiş ve en az 20 kaynak kişi ile görüşmeler yapılmıştır. Toplanan bitkiler başta Türkiye Bitkileri adlı temel kaynak ve diğer yardımcı kaynaklardan yararlanılarak, teşhis edilmiştir. Adlandırılan bitkilerin değerlendirilmesiyle 68 aile ve 170 takson belirlenmiştir. Çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre en fazla takson içeren ilk beş aile sırasıyla; Papatyagiller (Asteraceae) 16 bitki, Ballıbabagiller (Lamiaceae) 13 bitki, Maydanozgiller (Apiaceae) 12 bitki, Gülgiller (Rosaceae) 11 bitki ve Baklagiller (Fabaceae) 8 bitkidir. Bitkilerin kullanılan kısımları en çoktan aza doğru tohum (%20), yaprak (%20), çiçek (%17), meyve (%17), kök (%10), toprak üstü kısımları (%10), bitkinin tamamı (%3) ve kabuk (%3)'dur. Çalışma sonucuna göre etnobotanik değerleri tespit edilen bitkilerden 160'ı tıbbi, 38'i gıda, 7'si nazarlık ve diğerleri değişik amaçlarla (temizlik, tütsü, süs vb.) kullanılmaktadır. Bitkilerin kullanım biçimleri, demleme % 57, toz halinde % 16, kaynatma % 15, çiğ % 10, baharat %8, kaynatma demleme %7 ve % 4'de diğer kullanım şekillerinden nazarlık, süs, tütsü ve balık tutmadır. Bu çalışmanın il envanteri için önemli bir veri oluşturacağı ve ayrıca aktar kültürünün korunmasına ve tanınmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study covers ethnobotanical studies on plants found in herbalists and public markets in the center of Kayseri. In the study, 19 different herbalist and public markets were visited periodically and 19 informants were interviewed. The collected plants were identified by utilizing the main source called Flora of Turkey and other auxiliary sources. By evaluating the named plants, 68 families and 170 species were determined. According to the results obtained from the studies, the first five families containing the most species are; Asteraceae 16 plats, Lamiaceae 13 plants, Apiaceae 12 plants, Rosaceae 11 plants and Fabaceae 8 plants. The parts of the plant used are seed (20%), leaf (20%), flower (17%), fruit (17%), root (10%), aboveground parts (10%), whole plant (3%), bark ( 3%). According to the results of the study, the plants whose ethnobotanical values were determined are used; 160 for medicinal purposes, 38 for food, 7 for evil eye protection and the others for various purposes (cleaning, incense, ornament, etc.). The usage types of the plants are brewing 57%, powdered 16%, boiling 15%, raw 10%, boiling brewing 7%, spice 8% and also 4% other used for evil eye protection, ornament, incense and fishing. It is thought that this study will constitute an important data for the provincial inventory and will also contribute to the recognition of herbalist culture.